StoryEditor

Na ktorých ostrovoch vzniknú veterné parky?

23.12.2018, 23:00
Prirodzene, pri väčšine nových zástavieb hrá hlavnú úlohu obnoviteľná energia.

Prirodzene, pri väčšine nových zástavieb hrá hlavnú úlohu obnoviteľná energia. Stoja za nimi zväčšia mladí zástupcovia novej architektonickej školy, ktorí sa do svojich projektov usilujú zapracovať prvky smart city, teda inteligentných miest. Súčasťou tohto konceptu je inteligentné spravovanie spotreby elektrickej energie, vody či plynu, energeticky účinné okná, snaha o optimalizáciu slnečného svetla a rozsiahle plochy zelene.
Projekty zelených energií sa však Indonézia usiluje podporovať aj mimo veľkých miest. Inšpiráciu nachádza aj v Európe, napríklad v Dánsku, ktoré patrí medzi najrozvinutejšie krajiny sveta v produkcii veternej energie. „Rozvoj technológií výroby energie je kľúčovým v projekte veterného parku Sidrap v okrese Sindereng Rappang na juhozápade ostrova Sulawesi. Tam sa nám darí využívať priemernú rýchlosť vetra osem metrov za sekundu na produkciu elektrickej energie,“ citoval ministra Jonana denník Jakarta Post.
Práve v Dánsku hľadal Jonan inšpiráciu, ako túto výrobu zefektívniť. „Vďaka najnovšiemu rozvoju technológií budeme schopní vyrábať elektrinu aj s menšou rýchlosťou vetra. V súčasnosti budujeme veterné parky v oblasti Tanah Laut v provincii Južný Kalimantan, ako aj v Jeneponte v Južnom Sulawesi. V týchto projektoch dokážeme využiť na výrobu elektrickej energie rýchlosť vetra päť metrov za sekundu,“ dodáva minister.
Ak sa podľa neho podarí získať technológie využívajúce rýchlosť vetra dva až tri metre za sekundu, umožní to postaviť viac veterných parkov po celej krajine ako Gunung Kidul v Yogyakarte, Pangandaran v Západnej Jáve, Tanah Gayo v provincii Atjeh či v Papue.

01 - Modified: 2024-02-28 17:03:48 - Feat.: - Title: Kolaps a rozčarovanie: Ľudia nechodia, objednávky sú slabé. Sľuby sa nenaplnili, hlásia stavebníci 02 - Modified: 2024-02-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Bankárom začali prekážať plné „termiňáky“. Zosekali úroky a čakajú na zlomové rozhodnutie centrálnej banky 03 - Modified: 2024-02-24 09:42:01 - Feat.: - Title: Náklady v logistike rastú, firmy bojujú s prepadom objemov zákaziek. Ekológia si vyžaduje investície 04 - Modified: 2024-02-23 12:44:29 - Feat.: - Title: Digitalizácia viazne, školstvu chýbajú peniaze. Čerpanie eurofondov má nedostatky, tvrdí minister 05 - Modified: 2024-02-22 17:21:29 - Feat.: - Title: Odhovárali ho, no arménsky inžinier získal v Prahe 30 miliónov eur. Teraz to skúša aj v Bratislave
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
02. marec 2024 20:14