Reuters
StoryEditor

Rozhovor: Facebook nechce ľudí tlačiť do výberu toho, čo bude s ich účtom po smrti

10.05.2019, 00:00
Patrik Barták, riaditeľ sociálneho obsahu a stratégie agentúry Socialists, v rozhovore vysvetľuje, že takéto nastavenie rieši málokto.

Britskí vedci z Oxfordskej univerzity uviedli pre denník The Guardian svoje zistenia, že v roku 2070 by na Facebooku prevyšoval počet účtov, ktorých majiteľmi sú už zosnulí ľudia, nad počtom účtov žijúcich.

Rok 2070 je ešte veľmi ďaleko. Facebook však tieto profily postupne začína riešiť. Tento rok zmenil pravidlá pre nahlasovanie účtov zosnulých. Oznámil tiež, že na detegovanie takýchto profilov bude využívať umelú inteligenciu. Predpokladám, že čím viac takýchto profilov bude, tým intenzívnejšie sa týmto problémom bude Facebook zaoberať.

Čo to znamená pre spoločnosť?

Najmä nepríjemné situácie, keď profily zosnulých Facebook automaticky odporúčal ako priateľov, ktorých by ste mohli pozvať na nejakú udalosť, alebo zobrazoval výzvy, aby ste im zagratulovali k narodeninám. Práve preto to Facebook teraz začína aktívnejšie riešiť.

Čo sa reálne stane s naším účtom po smrti, ostáva majetkom zosnulej osoby alebo vznikajú na účet dedičské práva?

Je možné nastaviť si, čo sa stane s profilom po úmrtí. Facebook účty zosnulých automaticky nevymazáva ani neposkytuje prístupové údaje tretím osobám, ani rodine. V pravidlách Facebooku sa dočítate, že by sa mal takýto profil nahlásiť ako profil zosnulého, takzvaný memorializovaný účet. Po prevode na memorializovaný už nebude možné sa doň prihlásiť ani s pôvodnými prihlasovacími údajmi. Pravdepodobne toto nastavenie však rieši málokto, Facebook celkom prirodzene nechce ľuďom pripomínať, že majú myslieť na to, čo sa bude diať s ich účtom po tom, ako zomrú.

Britskí autori spomínanej štúdie sa vyjadrili, že Facebook by mal pozvať historikov, archivárov, archeológov a etikov, aby sa zúčastnili na procese kurátorstva obrovského množstva nahromadených údajov, ktoré zachovávame.

Súhlasím s tým, že s takýmito údajmi by sa malo narábať citlivo, no zároveň odborne. Prizvať odborníkov na dané témy je podľa môjho názoru dobré odporúčanie. Je to veľmi citlivá téma, ktorá si vyžaduje možno aj otvorenie širšej diskusie. Ideálne by podľa môjho názoru bolo, keby si každý vybral sám, čo sa stane s jeho účtom po smrti, no ľudia zrejme na to nechcú myslieť a Facebook ich do toho nechce tlačiť.

01 - Modified: 2019-07-30 10:42:21 - Feat.: 0 - Title: Mŕtve účty majú o pár rokov prevýšiť živé. Stane sa z Facebooku virtuálny cintorín?
01 - Modified: 2022-06-27 12:19:21 - Feat.: - Title: Agroexpert pre HN: Pšenica sa pre sever Afriky stáva nedostupnou 02 - Modified: 2022-06-23 16:42:23 - Feat.: - Title: Juraj Krúpa: Nie je asi nič transparentnejšie ako my. V kuloároch neudržíme nič, každú hádku máte live 03 - Modified: 2022-06-22 13:36:58 - Feat.: - Title: Kominár Andrej: Raz som v komíne našiel peniaze nebohej pani, ročne spravíme aj 600 komínov 04 - Modified: 2022-06-22 12:02:08 - Feat.: - Title: Náš syn chce byť vojakom, muž sa mi najprv nepáčil. Zelenská prehovorila o súkromí a rodine 05 - Modified: 2022-06-21 14:00:00 - Feat.: - Title: Králik superhrdina. Zrazilo ho auto, v nárazníku prežil jazdu dlhú 48 kilometrov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
28. jún 2022 05:53