Vzdelávanie v širokom spektre oblastí mala v krvi odmalička – veď už do Austrálie odchádzala s titulom z oblasti zoológie, ktorý získala na bengalúrskej univerzite.
Po príchode domov sa pôvodne chcela zamestnať v niektorej z početných indických pivovarníckych spoločností. Všetky však jej žiadosť o zamestnanie zmietli zo stola. A to aj napriek tomu, že mala rovnaké či dokonca vyššie vzdelanie než mnohí muži, ktorí dostali rovnakú pozíciu. „Povedali mi, že ma nemôžu prijať. Keď som sa ich spýtala na dôvod, priznali, že zamestnať ženu na miesto pivovarníka je pre nich problém,“ zaspomínala si Mazumdarová-Shawová v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu BBC.
Mladú ženu to však v žiadnom prípade nezlomilo. Povedala si – v Indii ma nechcete, tak to skúsim v Európe. Vydala sa preto na cestu do Škótska. Tam sa na ňu konečne usmialo šťastie, keď dostala vysnívanú ponuku práce v tamojšom pivovare.
Vtom však do jej života zasiahlo osudové stretnutie s írskym podnikateľom Lesliem Auchinclossom. Ten už dlhší čas zvažoval rozhodnutie založiť biotechnologickú firmu v Indii. A príbehom, ktorý mu vyrozprávala Mazumdarová-Shawová, bol taký očarený, že ju požiadal, aby sa stala jeho biznis partnerom a ujala sa vedenia novej spoločnosti.
Kiran tento návrh spočiatku rezolútne odmietala. „Povedala som mu, že ja som tá posledná osoba, ktorej by mal niečo také ponúkať. Nemala som žiadne skúsenosti s biznisom. Navyše som do podniku mohla vložiť len minimum svojich vlastných peňazí.“
Napokon sa Lesliemu podarilo presvedčiť ju. Ešte v tom istom roku 1978 vznikla spoločnosť Biocon Limited. Treba pripomenúť, že Auchincloss nebol žiadny veľkoinvestor s neobmedzeným rozpočtom – Mazumdarovej-Shawovej muselo na rozbeh firmy stačiť 500 dolárov, z toho 150 dolárov predstavovali všetky jej dovtedajšie celoživotné úspory.