Rubens Menin Teixeira de SouzaReuters
StoryEditor

Brazílsky top podnikateľ pre HN: Nové technológie v oblasti bývania zasiahnu každého z nás

14.06.2020, 15:20
Technologické zmeny prevrátia naruby spôsob, ako bývame, tvrdí v rozhovore Rubens Menin Teixeira de Souza, šéf brazílskej developerskej spoločnosti MRV Engenharia a víťaz súťaže Svetový EY podnikateľ roka z júna 2018.

V júni 2018 ste sa stali víťazom prestížnej súťaže Svetový EY podnikateľ roka. Porotu ste zaujali predovšetkým tým, že doma v Brazílii ste zaistili bývanie pre viac ako milión ľudí, zväčša tých chudobnejších. Staviate tie najjednoduchšie príbytky, alebo sa snažíte v rámci možností o čo najvyššiu technologickú kvalitu bývania?
Samozrejme, usilujeme sa držať krok s dobou. A to sa týka aj technológií. Mám za sebou napríklad návštevu kalifornské Silicon Valley. S tamojšími technologickými lídrami som veľmi podrobne diskutoval o všetkých veciach, ktoré sa týkajú vývoja v oblasti bývania.

K akým zmenám teda momentálne dochádza a čo ľudí v ich domovoch čaká v najbližších rokoch?
Nové technológie zasiahnu do všetkých oblastí každodenného života a dotknú sa každého z nás. Isté je, že v budúcnosti sa bývanie z technologického hľadiska veľmi zmení. Tieto zmeny už prebiehajú – sú trvalé a napredovať budú veľmi rýchlo. Neustále vzniká veľa vecí, ktoré ovplyvnia náš život. Omnoho viac sa bude používať čistá energia. S tým súvisí aj doprava okolo našich domovov, ktorá bude podstatne ekologickejšia.

Máte teda ambíciu vstúpiť do sektora smart cities?
Presne tak. Táto oblasť je pre nás veľa dôležitá. Ak chceme, aby bol rozvoj našej firmy v budúcnosti trvalo udržateľný, musíme pracovať s inteligentnými technológiami ako je internet vecí či iné neoddeliteľné súčasti smart cities.

Kto má najväčšie šance na úspech

Porotu vyberajúcu Svetového EY podnikateľa roka zaujímajú zväčša netradičné príbehy ľudí, ktorí vybudovali biznis od nuly s obrovským globálnym dosahom. Kým aktuálna víťazka Kiran Mazumdarová-Shawová z Indie so svojou spoločnosťou Biocon zaoberajúcou sa vývojom bioenzýmov, vďaka čomu dokáže pripraviť inzulínové dávky pre milióny ľudí s cukrovkou z najchudobnejších častí sveta, víťaz z roku 2017 Murad Al-Katib a jeho kanadská firma AGT Food and Ingredients pripravujú v spolupráci s OSN desiatky miliónov potravinových jednotiek predovšetkým pre africké krajiny. V roku 2018 zase zvíťazil Rubens Menin Teixeira de Souza, šéf brazílskeho developerského koncernu MRV Engenharia, ktorý stavia pre ľudí z najnižších vrstiev kvalitné a cenovo dostupné bývanie.

01 - Modified: 2022-07-01 12:50:17 - Feat.: - Title: Ceny potravín stúpajú. Foodbloggerka Lucia ti poradí, ako nakupovať potraviny tak, aby si ušetril 02 - Modified: 2022-07-01 17:37:42 - Feat.: - Title: Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: V zdravotníctve nie je jedno, kým sa nahradí odchádzajúci zamestnanec 03 - Modified: 2022-06-30 19:18:24 - Feat.: - Title: Vydala sa do Indie: Užívala som si najmä pohľady Indov, hovorí východniarka Veronika 04 - Modified: 2022-06-30 10:49:04 - Feat.: - Title: Šéf agentúry Focus Slosiarik pre HN: Ficova minulosť limituje možnosti rastu dôvery voči nemu 05 - Modified: 2022-06-27 12:19:21 - Feat.: - Title: Agroexpert pre HN: Pšenica sa pre sever Afriky stáva nedostupnou
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
02. júl 2022 06:20