Pred rokom 2007 bolo na starom kontinente len pár krajín, ktoré robili takzvané spending reviews, teda revízie výdavkov.
Priekopnícka Británia
Priekopníkom bola Veľká Británia, ale aj severské krajiny ako Švédsko, Dánsko, Fínsko a Holandsko, informuje Medzinárodný menový fond na svojom blogu. Mimochodom, Slovensko sa pri zrode Value for Money išpirovalo Veľkou Britániou. Tá narozdiel od nás agendu spojila s viacročným plánovaním pre ministerstvá. Britské rezorty tak majú peniaze isté na tri až päť rokov, preto sa im ľahšie presadzujú reformy - prípadná zmena vlády ich totiž len tak ľahko nezmetie zo stola. Zároveň sú peniaze naviazané na výkonnostné ciele, ktoré sa majú reformou dosiahnuť.
Británia v prvých rokoch revízie ušetrila 30 miliárd libier, čo je jedno až dve percentá výkonu ekonomiky, povedal vlani v rozhovore pre HN Richard Hughes, ktorý na britskom ministerstve financií pracoval na revízii výdavkov a Slovensku pomáhal s našou Hodnotou za peniaze.
Revízia výdavkov v Európe
Po kríze sa k revízii výdavkov pridalo Francúzsko, ale aj krajiny, ktoré začali mať problémy s privysokými dlhmi - Írsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko. V poslednej vlne európskych krajín začali revízie výdavkov robiť Slovensko, Chorvátsko, Slovinsko, Malta aj Rumunsko. Európska komisia pritom krajiny povzbudzuje v tom, aby sa pridali k reforme. Považuje to za nástroj, ktorý odhalí potrebu hlbších reforiem, vďaka ktorým sa môže krajina posunúť vpred. Mimo Európskej únie sa k revízii výdavkov hlási napríklad Kanada a Nový Zéland.