K všetkým trom oblastiam je už hotová záverečná správa, ktorá pomenúva konkrétne opatrenia, ktoré by mali jednotlivé rezorty realizovať.
Vyššie platy
Čo čaká školstvo? Odkaz z finálej správy je jasný: ak chceme zlepšiť kvalitu vzdelávania, treba podstatne lepšie ohodnotiť učiteľov. Slovenskí učitelia sú porovnateľne vyťažení ako ich kolegovia v zahraničí, zarábajú však výrazne menej.
Plat tvorí len 62 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, priemer OECD je pritom 88 percent. Slovenský cieľ do roku 2020 je zvýšiť tento podiel na 67 percent. Výrazne by sa pritom mali zvýšiť platy začínajúcich učiteľov - tie sú totiž také nízke, že odrádzajú absolventov škôl od tejto profesie. Takisto by sa mali prijať opatrenia, ktoré zvýšia prax na pedagogických fakultách.
Menej bakalárov
Medzi dôležité úlohy, ktoré ministerstvo čaká, je prijať opatrenia, ktoré zvýšia podiel bakalárskych študentov, ktorí nepokračujú v magisterskom štúdiu. V krajinách OECD vyštuduje bakalára zhruba osem percent mladých, na Slovensku len pol percent.
Aby si absolventi bakalára našli po škole prácu, mali by sa pripraviť opatrenia na vznik profesijne orientovaných bakalárskych programov.