StoryEditor

Kde sa nachádzame v porovnaní so susedmi?

05.12.2017, 14:37
Celosvetovo sme na tom dobre, horšie je to, keď sa porovnávame s Európou.

Podľa Medzinárodného menového fondu bolo Slovensko minulý rok 40. krajinou s najvyšším hrubým domácim produktom na jedného obyvateľa v parite kúpnej sily. (Ide o ukazovateľ, ktorý je očistený o rozdiely v cenových hladinách medzi krajinami). Patríme tak medzi najbohatšie krajiny sveta.  Horšie sme na tom, keď sa porovnáme so zvyškom Európy a aj so susedmi.

Výkonnosť slovenského hospodárstva dosiahlo vlani 77 percent priemeru Európskej únie, čo nás radí do spodnej tretiny rebríčka. Posledné štyri roky sme sa pritom k Západu vôbec nepriblížili, stagnovali sme na 77 percentách. Okolité krajiny takisto Západ veľmi nedobiehali, to sa však môže čoskoro zmeniť. V posledných mesiacoch sa ekonomikám V3 darí lepšie než tej našej. 

Kým naše hospodárstvo rástlo v treťom štvrťroku o 3,4 percenta, Česko a Poľsko stúplo o päť percent a Maďarsko o 3,8. Susedia boli pritom rýchlejší aj počas prvej polovice tohto roka. Podľa Analýzy konvergencie slovenskej ekonomiky od centrálnej banky zaostávame za zvyškom V4 na všetkých frontoch - pomalšie nám rastie export aj súkromná spotreba, menej sa u nás investuje.

28. máj 2022 02:16