StoryEditor

Čo čaká slovenskú ekonomiku v blízkej budúcnosti?

05.12.2017, 14:46
Domáce hospodárstvo bude v nasledujúcich dvoch rokoch “šliapať” rýchlejšie než v tomto roku.

Jaguar a obchvat

Vládne odhady aj predpovede bankových analytikov hovoria o raste cez štyri percentá. Slovensku sa bude dariť na viacerých frontoch: k silnejšiemu exportu a väčšej spotrebe domácností sa pridajú aj investície. Ekonomikou rozbeh štvrtej automobily Jaguar aj výstavba bratislavského obchvatu.

“Pokračujúce oživenie investícií očakávame aj v ďalších sektoroch ekonomiky - stavebné povolenia z minulého roka napríklad naznačujú blížiaci sa pomerne silný rast sektora nehnuteľností,” predpokladá analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Priveľký optimizmus

Slovenskej ekonomike sa v nasledujúcich dvoch rokoch má dokonca dariť o niečo lepšie než je pre ňu zdravé a hospodárstvo sa začne prehrievať, očakáva Národná banka Slovenska. Ukazuje to predpoveď produkčnej medzery, ktorá naznačuje, ako krajina využíva svoj potenciál. A my ho začneme využívať viac ako je potrebné.

V preklade to znamená, že na Slovensku zavládne príliš veľký optimizmus. To bude tlačiť na rast cien, alebo sa odzrkadlí v nedostatku pracovnej sily, čo môže viesť k rýchlejšiemu rastu miezd. Pesne to začíname vidieť už dnes a podľa ekonómov sa hospodárstvo bude zľahka prehrievať aj nasledujúce dva roky.

28. máj 2022 02:45