Fínsko patrí medzi hlavných podporovateľov jadrovej energie. Na akých svetových projektoch spojených s týmto segmentom sa podieľa fínsky koncern Peikko?
Gro našich dodávok na túto stavbu išlo v roku 2021. V rámci subdodávateľských firiem podieľajúcich sa na projekte sme získali aj ocenenie. Doteraz najväčším projektom Peikka však boli dodávky pre fínsku jadrovú elektráreň Olkiluoto 3 v rokoch 2005 až 2013. Tie išli čisto z fínskeho výrobného závodu, kde na to dokonca bola vyčlenená jedna z výrobných hál.
Podieľa sa na výrobe produktov určených pre Hinkley Point C aj slovenská továreň v Kráľovej nad Váhom?
Zo Slovenska tam aktuálne nedodávame nič. Zameranie našej továrne je iné a logisticky to nemá veľmi význam. V rokoch 2009 a 2010 sme však dodávali spojky výstuže a šmykovú výstuž pre výstavbu skladu vyhoreného paliva v českom Temelíne. Dôvodom, prečo bolo oslovené Peikko a nie konkurencia, je certifikácia a skúsenosti s dodávkami práve pre OL3 – tretí reaktor jadrovej elektrárne nachádzajúcej sa na fínskom ostrove Olkiluoto.
Vo fínskom energetickom mixe má významné miesto aj veterná energia. Ste tu aktívni i vy?
Čo sa týka dodávok pre základy veterných elektrární, tu slovenský výrobný závod zohráva významnú úlohu. Pokiaľ ide o celkový výrobný proces, spoločnosť Peikko ponúkla komplexné riešenie na kľúč. Od vlastného návrhu, výrobu kompletne in-house vo viacerých výrobných závodoch, cez inštaláciu vrátane betonáže, projektový manažment až po odovzdanie zákazníkovi. Návrh má na starosti projekčný tím, ktorý sídli v lotyšskej Rige. Výroba je rozdelená medzi viacero tovární. Kotviaci koš – kotviace skrutky a obruče – pritom vyrábame vo fínskej továrni.
Ste schopní niektoré zo spomínaných produktov vyrobiť aj v slovenskej fabrike?
Kotviace skrutky určitých veľkostí vieme vyrobiť aj na Slovensku. Vyrábame a dodávame ich, ak to má logistický význam. Kotviacu výstuž sme do roku 2018 vyrábali len v slovenskej továrni. Odvtedy si objem delíme medzi nový výrobný závod v ruskom Petrohrade a Slovensko. Ostatnú výstuž sme do roku 2018 zabezpečovali v kooperácii, odvtedy ju robíme v našej ruskej továrni.
Do ktorých krajín smerujú produkty vyrobené v Kráľovej Nad Váhom v oblasti veternej energie?
Minulý rok smerovali dodávky zo Slovenska pre veterné parky vo Švédsku a v Poľsku – celkovo približne 450 ton. Doteraz sme však dodávali výstuž primárne do Škandinávie – do Nórska, Švédska, Dánska a Fínska – ďalej do Litvy či pre jeden projekt v Taliansku. Pre bližšiu predstavu – dodávky kotviacej výstuže pre jeden základ pod jednu turbínu sú v závislosti na veľkosti veže veternej elektrárne v rozsahu od 10 do 50 ton. Celkovo by sme mohli dodávky zo slovenskej továrne kvantifikovať už na pár tisíc ton.
Ide len o projekty v Európe, alebo sa pozeráte aj mimo nášho kontinentu?
Nezostávame len v Európe. Najzaujímavejším projektom boli dodávky pre výstavbu veterného parku v africkej Keni, kde Peikko zastrešovalo kompletný statický návrh. V rokoch 2015 a 2016 aj dodávalo z fínskej fabriky kompletné kotviace koše pre 365 veterných turbín. Komplexnejšie informácie o Peikko riešeniach pre základy turbín veterných elektrární aj nejaké referencie nájdete na našej webovej stránke.
Koľko percent produktov vyrobených v slovenskej fabrike zostáva v našej krajine a koľko smeruje do zahraničia?
Záleží na tom, aký je rok a koľko väčších či menších projektov na Slovensku získame. No v princípe môžeme konštatovať, že približne 90 percent výroby ide na export, zvyšných 10 percent zostáva na Slovensku. Ja často hovorím, že zo zhruba 20-tisíc ton spracovanej ocele ročne zostane na Slovensku asi dvetisíc ton.
Do ktorých krajín putuje väčšina exportu?
Zo slovenskej továrne najviac zásobujeme Nemecko, kam v rokoch 2020 a 2021 smerovalo približne 20 percent. Nasleduje Dánsko so zhruba 15 percentami, Fínsko a Poľsko po cca desiatich percentách a Taliansko spolu so Španielskom po siedmich percentách. Iné krajiny, ako je Česko, Rakúsko, Maďarsko, Benelux, Francúzsko, pobaltské štáty, Spojené kráľovstvo či Turecko, majú päť percent a menej.