StoryEditor

Doženieme lídrov Európy?

17.07.2019, 00:00
Lídrom v tomto segmente zostáva Nórsko, ktoré patrí k najdôležitejším trhom.

V Nórsku sa vlani predalo skoro 300-tisíc áut na elektrický pohon, v Švédku tento počet dosiahol skoro 80-tisíc.

Švédi si síce v registrácii automobilov držia vzostupný trend, ako problém sa však javí nedostatok nabíjacích staníc a tiež samotnej energie. Ako dávnejšie informovala agentúra Bloomberg, predaj elektromobilov vzrástol v tomto roku o vyše 250 percent.

Viaceré mestá vrátane metropoly Štokholm preto zápasia s nedostatkom rozvodových skríň, nabíjacích staníc či s kapacitou elektrickej energie. Pre počet registrovaných elektromobilov je totiž nedostatočná. A budovanie nových káblov môže podľa odborníkov trvať aj 10 rokov.

Švédska vláda má v „elektroceste“ veľmi veľké ciele. Už do roku 2030 chce zastaviť predaj všetkých vozidiel na fosílne palivá, čím chce znížiť emisie z dopravy o 70 percent. Do roku 2040 chce zas všetku elektrinu vyrobiť bez tvorby emisií.

Krajina je priekopníkom aj v elektrifikovaných cestách, na ktorých si svoj elektromobil môžete počas jazdy priamo nabiť. Najnovšia je technológia od Elonroad, ktorá sa inštaluje na povrch cesty a energia sa do vozidla dostane pomocou systému konektorov, ktoré ju dovedú až do batérie.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

23. máj 2022 12:56