Všetky vozidlá, okrem motocyklov, musia byť vybavené hasiacim prístrojom. Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje z vozidla počas mimoriadnej udalosti, a to platí aj pre motorkárov.Flickr/ Klearchos Kapoutsis
StoryEditor

IT aj filmy

04.08.2019, 00:00
Kým turizmus je vo východobalkánskej krajine pomerne známym a rozvinutým odvetvím, Bulhari skúšajú staviť aj na segmenty s vyššou pridanou hodnotou.

A tou sú nepochybne informačné technológie, v ktorých bulharskí experti slávia nejeden úspech.

„Naša krajina sa v oblasti IT stáva skutočne dominantným hráčom. Platy sú v tomto segmente vysoko nad celonárodným priemerom. Technická univerzita v Sofii vypúšťa každý rok na trh množstvo kvalitných matematikov, analytikov, technikov či programátorov,“ zdôrazňuje pre HN Stojan Čochadžiev, hlavný expert oddelenia medzinárodných vzťahov radnice v Sofii.

Na bulharskom trhu vďaka tomu pôsobí viacero úspešných IT spoločností, ktoré prerazili aj za hranicami. Tie lákajú späť do krajiny bulharských expertov pracujúcich pre technologické firmy v cudzine.

Do Bulharska sa tak podľa Čochadžieva vrátil jeden IT špecialista, ktorý dlhé roky pôsobil priamo v centrále Microsoftu v legendárnom kalifornskom Silicon Valley. Doma založil vlastnú firmu, ktorá je veľmi ambiciózna. Okrem Bulharov zamestnáva vo svojich radoch takisto špičky z iných krajín.

Ďalším odvetvím, v ktorom si Bulhari získali svetový rešpekt, je filmový priemysel. UNESCO nedávno vyhlásilo Sofiu za kreatívne mesto v oblasti kinematografie. Krajina láka veľké produkcie.

Sylvester Stallone, ktorý je osobným priateľom bulharského premiéra Bojka Borisova, tu vlani nakrúcal piaty diel svojej slávnej ságy Rambo. V Bulharsku vznikol pred ôsmimi rokmi aj film Barbar Conan v hlavnej úlohe s akčnou superstar Jasonom Momoom.

Krajina hostila pred časom i štáby pracujúce na výrobe snímok ako Hitman, Postrádateľní či 300: Vzostup impéria. „Známi hollywoodski herci k nám chodia radi, produkcia je tu lacnejšia než na Západe,“ uvádza pre HN Biliana Genovová, riaditeľka oddelenia kultúry radnice v Sofii.

Spolupráci nepochybne prospel aj predaj tradičného bulharského štúdia Bojana jednej z najznámejších hollywoodskych značiek Nu Image and Millennium Films v roku 2005.

I vďaka spoločnosti Nu Boyana Film Studios dostal bulharský filmový priemysel prezývku Bulgawood. Štúdio je podpísané pod takými titulmi ako Hellboy či sériou Hitman.

01 - Modified: 2019-09-15 13:24:40 - Feat.: 0 - Title: Bulhari sa už nesústreďujú iba na turizmus. Aké sú ich ďalšie tromfy?
01 - Modified: 2022-06-24 13:09:57 - Feat.: - Title: Bulharskí poslanci zrušili veto na rokovania EÚ so Severným Macedónskom 02 - Modified: 2022-06-14 07:07:42 - Feat.: - Title: Slováci menia názory. Väčšina by už svojej dcére či vnučke odporučila prácu v IT 03 - Modified: 2022-06-03 08:38:16 - Feat.: - Title: Slovensko a Bulharsko čelia podobným hrozbám. Vytvoríme preto spoluprácu v rámci Aliancie aj EÚ, oznámil Naď 04 - Modified: 2022-06-02 07:51:29 - Feat.: - Title: Naša spolupráca s Taiwanom prudko rastie 05 - Modified: 2022-05-31 10:00:00 - Feat.: - Title: Príbeh ako z filmu. Wang v devätnástich odišiel zo školy, dnes je z neho najmladší miliardár na svete
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
27. jún 2022 20:11