Flickr/Ann Wuyts
StoryEditor

Cesta do eurozóny

04.08.2019, 00:00
Bulharsko sa snaží preraziť taktiež v rámci Európskej únie.

Krajina v prvej polovici minulého roka bez väčších problémov zvládla predsedníctvo v Európskej rade a usiluje sa uspieť aj na iných frontoch. Tam sa jej však zatiaľ príliš nedarí. Sofia len nedávno prehrala s Bratislavou súboj o sídlo Európskej agentúry práce.

Slovenská aj bulharská metropola zase minulý rok nestačili na Amsterdam v súťaži o to, kde bude sídliť Európska lieková agentúra.

Bulharom komplikuje biznis a voľný pohyb osôb po Európskej únii takisto fakt, že krajina spolu s Rumunskom stále nevstúpila do schengenskej zóny.

„Vnímame to tak, že Únia voči nám používa dvojaké štandardy,“ netajil sa v rozhovore pre HN sklamaním z prístupu Bruselu podpredseda bulharskej vlády Tomislav Dončev.

Vláda v Sofii sa napriek tomu nevzdáva. Samotný Dončev verí, že Bulharsko sa čoskoro do Schengenu skutočne dostane. Krajina chce taktiež čo najrýchlejšie vstúpiť do výmenného mechanizmu ERM-II, aby mohla v najbližších rokoch nahradiť eurom svoju menu leva.

Čo sa týka bulharskej makroekonomiky, tá je podľa expertov nastavená pomerne dobre. „Rast by mal tento rok zostať solídny, poháňaný domácim dopytom a obnovením exportov. Naši analytici ho odhadujú na úrovni 3,3 percenta,“ píše sa v štúdií analytickej spoločnosti FocusEconomics.

23. máj 2022 14:16