Flickr
StoryEditor

Zmena na nepoznanie

04.08.2019, 00:00
Ak ste Slnečné pobrežie, dovolenkový rezort so zhruba päť kilometrov dlhou plážou severne od Burgasu, navštívili v 80. rokoch minulého storočia a vrátite sa tam dnes, takmer určite ho nespoznáte.

Tam, kde kedysi stálo pár hotelov a bungalovov priamo na pláži, je dnes vyše 500 hotelových a 130 reštauračných zariadení. Pamätať si z nich budete možno len hotel Kuban, ktorý je s výškou 80 metrov a 20 poschodiami nielen dominantou Slnečného pobrežia, ale zároveň patrí medzi 25 najvyšších budov celého Bulharska.

Z pamäti tiež vylovíte Nesebar, malebné historické mestečko, ktoré je od roku 1983 zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Akákoľvek výstavba je tam teda prísne regulovaná, vďaka čomu sa Nesebar za desaťročia takmer vôbec nezmenil.

To však rozhodne neplatí o samotnom Slnečnom pobreží. Populárna Kvetná ulica, na ktorej sa hotel a akvapark Kuban nachádzajú, je spolu s plážovou promenádou centrom nočného života. Všadeprítomné bary lákajú predovšetkým západných turistov na sledovanie futbalových zápasov, karaoke šou či živé vystúpenia kapiel. A pláže sú doslova posiate tisíckami slnečníkov a ležadiel.

V posledných rokoch si cestu do Bulharska nachádzajú hlavne Briti. „Chodia sem za lacným pivom a neviazanou zábavou. A to nielen k moru, ale i do Sofie či ďalších miest,“ hovorí pre HN Teodora Cvetanovová, šéfka oddelenia medzinárodných vzťahov radnice v Sofii.

Bulharská metropola tak zažíva niečo podobné ako v minulosti napríklad aj Bratislava či Praha. Mestá, ktoré sa netaja záujmom o turistov vyhľadávajúcich pamiatky a kultúrne príležitosti, musia často bojovať s nájazdmi skupín mladíkov lúčiacich sa so slobodou a užívajúcich si lacný alkohol.

V prípade Bulharska sa to netýka len Sofie, ale aj Plovdivu, Varny či Burgasu.

25. máj 2022 18:02