Skutočnosť je iná. Krajiny ako Spojené arabské emiráty či Saudská Arábia už teraz patria medzi hlavné motory rozvoja inovácií. „V rámci nášho projektu Masdar City máme inkubátor pre startupy z celého sveta. Uprednostňujeme tie, ktoré sa zaoberajú práve obnoviteľnými druhmi energie. Ktokoľvek aj zo Slovenska môže požiadať o grant. Ak bude jeho projekt schválený, radi ho u nás privítame,“ uviedol pre HN Gaurish Wagle, manažér Masdar City v blízkosti medzinárodného letiska Abú Zabí. Ide o pilotný projekt smart city mestečka, v ktorom by časom malo nájsť miesto na život a prácu až 60-tisíc ľudí.
V Spojených arabských emirátoch však už ani zďaleka nejde len o hudbu budúcnosti. „V Abú Zabí si až 98 percent udaných záležitostí môžete vybaviť cez internet,“ uviedla pre HN Nada al-Jamaní z radnice hlavného mesta.
Práve Abú Zabí tento mesiac hostilo desiate Svetové urbanistické fórum, na ktorom 133 vystavovateľov z celého sveta prezentovalo novinky vo svete bývania. Slovensko na podujatí, ktoré sa každé dva roky koná v inom kúte sveta, zastupovala organizácia Habitat for Humanity International.
Jeden z najzaujímavejších stánkov patril práve Abú Zabí a jeho projektu Smart City. Nada al-Jamaní v ňom ukazovala návštevníkom trojdimenzionálnu vizualizáciu mesta, ktorú majú prostredníctvom aplikácie k dispozícii obyvatelia Abú Zabí. „V reálnom čase si kedykoľvek môžete skontrolovať všetky údaje v ktorejkoľvek časti mesta. Uvidíte, aké je dopravná situácia, počasie či znečistenie vzduchu.“
Ľudia v meste môžu zároveň komunikovať a dozvedieť sa novinky z Abú Zabí prostredníctvom sociálnej platformy nazvanej Naša komunita. A ak si nebudú vedieť poradiť s vybavovaním vecí online, na úradoch im s tým pomôže inteligentný a komunikatívny robot Našmí.
Práve Abú Zabí pritom aktuálne zvádza súboj s Dubajom, saudskoarabskou Džiddou a katarskou Dauhou o prezývku Silicon Valley Arabského polostrova. Prirodzene, každé spomínané mesto tvrdí, že tento titul patrí práve jemu.