StoryEditor

Vidí Slovensko šancu na rozvoj obchodu s regiónom?

25.02.2020, 23:00
Arabské krajiny sa otvárajú svetu aj po ekonomickej stránke. Svoju príležitosť tu nechce zmeškať ani Slovensko.

„Určite vidím priestor na rozvoj ekonomických vzťahov s krajinami Arabského polostrova. Koniec- koncov, v Spojených arabských emirátoch je prítomný celý svet, nielen z hľadiska turistiky, ale aj obchodu. Je to veľmi dynamická krajina. Je v nej náš zastupiteľský úrad, ktorých na Blízkom východe nemáme až tak veľa,“ uviedol v rozhovore pre HN Lukáš Parízek, štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí.

HN/FocusEconomics

​Podľa neho by sme s týmto regiónom mali rozvíjať nielen politické, ale aj ekonomické vzťahy. Napríklad v Spojených arabských emirátoch sa koná množstvi veľtrhov a iných podujatí. Zajtra sa v Dubajskom svetovom obchodnom centre, jednom z najväčších kongresových stredísk planéty, skončí veľká výstava potravinárstva a poľnohospodárstva Gulfood. Medzinárodné renomé si vybudovala aj výstava obranného priemyslu. A v októbri otvoria v Dubaji svetovú výstavu EXPO 2020, ktorá potrvá až do apríla budúceho roka.
S lídrami v emirátoch už niektoré naše firmy nadviazali kontakty a rokujú s nimi o možnej spolupráci. „Minulý rok sme našu technológiu inteligentných budov prezentovali prvému ministrovi pre umelú inteligenciu na svete, Umarovi Sultánovi al-Ulamovi zo Spojených arabských emirátov. Jemu sa naše riešenie zapáčilo až do takej miery, že nás pozval do Dubaja. Na prezentáciu som dostal 4,5 minúty priamo na zasadnutí vlády s vicepremiérom krajiny. Stretnutie sa uskutočnilo v trakte vládcu Dubaja, viceprezidenta emirátov Muhammada bin Rášida Ál Maktúma. Bol to výborný zážitok. O spolupráci ďalej diskutujeme,“ uviedol pre HN Tomáš Meliško, šéf projektového tímu Symbiosy v developerskej spoločnosti HB Reavis.

Šance rozbehnúť biznis sa množia aj v Saudskej Arábii. Podľa Parízka je nevýhodou fakt, že sme jedinou krajinou v rámci Vyšehradskej štvorky, ktorá tam nemá zastupiteľský úrad. „Dobré je, že v Saudskej Arábii máme aspoň honorárne konzuláty. Pred dvoma rokmi sme otvorili nový konzulát – honorárneho konzula už máme aj v meste Džidda. Inak túto krajinu pokrývame s našim zastupiteľským úradom v Egypte. Myslím si však, že zastupiteľský úrad alebo ambasádu by sme mali otvoriť aj v Saudskej Arábii a snažiť sa tu ekonomicky presadiť,“ doplnil štátny tajomník.

01 - Modified: 2022-09-21 14:44:35 - Feat.: - Title: HN24: Naď: Zo spolupráce Slovenska a Kórey môže profitovať obranný priemysel oboch krajín 02 - Modified: 2022-09-20 18:27:54 - Feat.: - Title: Čaputová v New Yorku: Naša slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii 03 - Modified: 2022-09-20 17:30:00 - Feat.: - Title: Aký je rozdiel medzi slovenskou a americkou ústavou? Odlišnosti sú zásadné, takto funguje systém v zámorí 04 - Modified: 2022-09-20 13:25:45 - Feat.: - Title: Sveter navyše proti agresorovi 05 - Modified: 2022-09-19 11:46:12 - Feat.: - Title: Slovensko na podporu obnovy po pandémii získa dodatočných takmer 18 miliónov eur
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
22. september 2022 07:09