Podľa analýzy Bloombergu by pandémia koronavírusu mohla svet vyjsť na 2,7 trilióna dolárov, čo je suma viac-menej rovná ročnému HDP Veľkej Británie. K podobnému číslu dospela aj štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie ešte z minulého roka, ktorá hodnotila svetovú pripravenosť na prípadnú pandémiu.
Analytici Bloombergu taktiež odhadujú, že svetový rast HDP v prvom štvrťroku tohto roka spomalí na 1,2 percenta, čo je najslabší výsledok vôbec. Zároveň pritom dodávajú, že ak sa Čína rýchlo nepozviecha, toto číslo by v konečnom dôsledku mohlo byť ešte slabšie.
Problémom je na jednej strane prepad dopytu, iba v Číne sa predaj nových automobilov prepadol o 80 percent. Ázijská veľmoc je pritom pre svetovú ekonomiku kľúčovou krajinou, je totiž obrovským zdrojom dopytu, ale aj ponuky. Svet zásobuje súčiastkami, a ak tie nie sú k dispozícii, zastaví sa výroba aj tam, kde pandémia nie je. Posledné dni však ukazujú, že problém nebude iba v Číne.
Prakticky celá Európa a už aj Spojené štáty utlmujú svoju ekonomickú činnosť a odporúčajú ľuďom zostať doma. No a to, aké dôsledky budú mať tieto celosvetové nútené prázdniny, je otázne.
Podľa spomínanej štúdie Bloombergu môže byť rast nemeckého HDP v tomto roku o 3,6 percentuálneho bodu menší, ako sa pôvodne prognózovalo, rast Spojených štátov o 2,4 percentuálneho bodu.
Podľa tejto štúdie by zároveň Slovensko malo patriť k najviac postihnutým štátom a rast by mal byť nižší o viac ako šesť percentuálnych bodov.