„Cenová volatilita neustále ovplyvňuje trh s ropou. Krajiny závislé od produkcie ropy, ako je Nigéria, sú v prípade prepadu cien vystavené pravidelným ekonomickým krízam,“ uvádza sa v liste adresovanom vláde, ktorý včera zverejnil Orji Ogbonnaya z Transparentnej iniciatívy ťažobného priemyslu Nigérie.
Vláda v dôsledku poklesu cien čierneho zlata očakáva, že štátna pokladnica zaznamená tento rok o päť miliárd dolárov nižšie príjmy, než odhadovala v pôvodnej predikcii. A vyhliadky nie sú najlepšie ani do budúcnosti. „Ceny ropy pôjdu opäť hore a bolesť, ktorú teraz zažíva ekonomika, pominie. Otázka však nestojí tak, či v budúcnosti dôjde k ďalšiemu prepadu, ale kedy sa tak stane,“ dodal Ogbonnaya.
Vláda by preto mala urýchliť prijímanie opatrení, ktoré ekonomiku krajiny diverzifikujú a spravia jej rast viac udržateľným. Prvým krokom by podľa iniciatívy malo byť vytvorenie masívneho fondu, do ktorého by sa mali ukladať príjmy z ťažby. Zabránilo by sa tým rýchlemu minutiu získaných peňazí, ktoré budú pripravené na použitie v časoch krízy.
Druhou stratégiou by mala byť podpora exportu tovarov z odvetví mimo energetického sektora. Ropa dnes tvorí celých 90 percent nigérijského zahraničného obchodu. Keď dôjde k situácii, akú sme zažili v uplynulých mesiacoch v dôsledku koronakrízy, väčšina vývozu je ochromená. A práve toto je potrebné zmeniť. Dosiahnuť by sa to malo stimulmi zameranými na pritiahnutie zahraničných aj domácich investícií do oblastí mimo ropného sektora. Tretím krokom by napokon mala byť deregulácia celého energetického sektora, intenzívnejšie zameranie na ťažbu zemného plynu a väčšia transparentnosť pri uzatváraní nových kontraktov.