NigériaReuters
StoryEditor

Bude sa africká jednotka viac orientovať na technológie?

12.07.2020, 15:10
Administratíva nigérijského prezidenta Muhammadu Buhárího už minimálne v druhom bode podnikla viacero konkrétnych krokov.

Podporu technologického ekosystému krajiny zaradila medzi hlavné body svojho plánu na budovanie trvalo udržateľnej ekonomiky v postpandemickom období. Plán okrem iného zahŕňa vytvorenie viac ako jedného milióna nových pracovných miest v technologických odvetviach, ako aj finančnú podporu startupov či malých a stredných podnikov, ktoré sa v dôsledku pandémie ocitli v kríze.
Presadenie týchto krokov bude mimoriadne dôležité, aby nigérijská ekonomika nepadla v nasledujúcom období na kolená. Podľa nedávnej správy OSN môže tento rok stratiť zamestnanie až 13 miliónov Nigérijčanov. Prieskum Národného štatistického úradu dokonca ukazuje, že v dvoch tisíckach oslovených domácností prišli pre koronavírus o prácu viac ako dve pätiny ľudí. Väčšina z nich stratila zamestnanie v malých a stredných podnikoch. Aby sa situácia ešte viac nezhoršovala, Buhárího vláda pripravila finančný plán, ktorý dočasne pozastavuje povinnosť platiť dane z príjmu malým firmám a mikropodnikom. Stredne veľkým spoločnostiam sa daň znižuje na 20 percent.

Ďalším krokom by mala byť zmena orientácie nigérijskej ekonomiky na odvetvia s vyššou pridanou hodnotou. Vláda sa s týmto cieľom chystá vzdelávať predovšetkým mladých ľudí v oblastiach, ako sú digitálne technológie, zábava, finančné služby či e-commerce. Nemalé investície by mali smerovať do výstavby špeciálnych technologických parkov a outsourcingových centier. Štát v tomto smere plánuje podpísať dohody o partnerskej spolupráci so súkromným sektorom.

23. máj 2022 12:22