Slovo dinár pochádza z latinského "denarius", čo bola minca v antickom Ríme. Dinármi sa platí v Jordánsku, Alžírsku, Kuvajte a v Srbsku.Reuters
StoryEditor

Prečo čaká alžírsku ekonomiku prepad?

18.10.2020, 09:51
Dovoz hotových áut zo zahraničia pritom už v roku 2014 razantne obmedzil vtedajší alžírsky prezident Buteflika, aj pomocou zavedenia vysokých daní.

V máji tohto roka vláda oznámila postupné uvoľňovanie prísnych regulačných opatrení.
Zahraničné automobilky si s reguláciami a astronomickými daňami poradili po svojom. „Samozrejme, Alžírsko s viac ako 40 miliónmi obyvateľov je pre západných producentov automobilov mimoriadne atraktívnym trhom. Keďže však v krajine vládli prísne obmedzenia a extrémne vysoké dane na dovoz hotových automobilov prakticky znemožňovali priamy import, niektoré automobilky si v krajine zriadili vlastné továrne. To však automaticky neznamená, že v Alžírsku vyrábali úplne nové vozidlá. Jednoducho rozobrali autá vyrobené v Európe, naložili ich do kontajnerov, ktoré doviezli do svojich tovární v Alžírsku, a tam ich opäť zmontovali. Keďže oficiálne išlo o vozidlá vyrobené v Alžírsku, vyhli sa vysokým importným daniam,“ uviedol pre HN zdroj z prostredia trnavskej automobilky PSA. Takýto postup praktizujú niektorí európski či svetoví producenti áut napríklad v Rusku, kde platia tvrdé sankcie a ďalšie obmedzenia.
Samozrejme, alžírska vláda si takýchto praktík bola vedomá. Napokon, aj toto bol dôvod tvrdých regulácií pre dovoz automobilových komponentov do krajiny.
Už v roku 2017 avizovala záujem postaviť fabriku v Alžírsku aj francúzska PSA. Autá mala začať vyrábať v polovici tohto roka. Z dôvodu pandémie koronavírusu i nejasností okolo nastavenia podnikateľského prostredia však bol tento termín posunutý na neurčito.

Z makroekonomického pohľadu alžírska ekonomika utrpela v druhom štvrťroku 2020 ťažký prepad, a to najmä z dôvodu kombinácie dvoch hlavných faktorov – reštrikcií súvisiacich s nákazou COVID-19 a poklesu príjmov z ropy, ktoré sa v prvom kvartáli prepadli najvýraznejšie za ostatnú dekádu. Ekonomiku sťahuje nadol aj pokles domácej spotreby a znížený export, ktorý súvisí so slabším dopytom na medzinárodných trhoch. „Naši analytici predpovedajú pokles alžírskej ekonomiky v tomto roku o 7,8 percenta hrubého domáceho produktu. Na budúci rok očakávame jej rast o 3,4 percenta,“ uvádza sa v štúdii spoločnosti FocusEconomics.

01 - Modified: 2022-08-04 09:57:30 - Feat.: - Title: Nemecké priemyselné objednávky v júni klesli piaty mesiac po sebe 02 - Modified: 2022-08-03 13:54:23 - Feat.: - Title: Inflácia vo Švajčiarsku zotrvala v júli takmer na 29-ročnom maxime 03 - Modified: 2022-08-03 13:18:10 - Feat.: - Title: Ukrajinský prezident mierne spochybnil dôležitosť prvej lode s obilím 04 - Modified: 2022-08-03 10:19:44 - Feat.: - Title: Prečo zaostávame za Nemeckom? Na Slovensku pracuje príliš málo ľudí, tvrdia analytici 05 - Modified: 2022-08-03 07:59:13 - Feat.: - Title: Nemecký export vzrástol v júni tretí mesiac po sebe, viac tovaru ide do Ruska
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
08. august 2022 01:56