Takýto tvrdý dosah mala pandémia koronavírusu na Juhoafrickú republiku. Práve túto 60-miliónovú krajinu zasiahla nákaza COVID-19 suverénne najviac zo všetkých štátov Afriky. Dosiaľ v nej potvrdili takmer 700-tisíc nakazených, z toho necelých 17-tisíc chorobe podľahlo.
Vláda prezidenta Cyrila Ramaphosu s cieľom zastaviť šírenie pandémie na niekoľko týždňov zastavila veľkú časť ekonomiky. Následky boli dramatické. Len v druhom kvartáli tohto roka stratila juhoafrická ekonomika viac ako 2,2 milióna pracovných miest. Išlo o najväčší prepad na lokálnom trhu s prácou za ostatných 12 rokov.
Štatistiky ukazujú, že miesta sa škrtali vo všetkých odvetviach. Zamestnanie na základe riadnej pracovnej zmluvy stratilo 1,2 milióna ľudí. Predstavuje to viac ako desatinu legálne zamestnaných ľudí. V Južnej Afrike, podobne ako v iných krajinách čierneho kontinentu, však dôležitú časť tvorí šedá ekonomika. Ľudia v jej rámci pracujú bez oficiálne potvrdenej zmluvy, len na základe ústneho dohovoru či neformálnej písomnej dohody. V týchto segmentoch zaniklo v dôsledku koronakrízy 640-tisíc pracovných miest, čo je takmer 22 percent z ich celkového počtu.
Súkromné domácnosti, ktoré zamestnávajú predovšetkým pomocný personál či opatrovateľov, škrtli 311-tisíc pozícií, teda necelú štvrtinu. Najmenej sa kríza dotkla poľnohospodárstva, kde stratilo zamestnanie 66-tisíc ľudí, teda niečo vyše siedmich percent.
Podľa juhoafrického štatistického úradu má v krajine momentálne zamestnanie len 14,1 milióna ľudí, čo je najnižšia hodnota od roku 2011.