AmazonReuters
StoryEditor

Kto vytvorí tisícky miest?

24.10.2020, 00:00
Potenciál a sľubné vyhliadky juhoafrického pracovného trhu lákajú do krajiny množstvo zahraničných spoločností.

V júni tohto roka ohlásil príchod svetový gigant Amazon, ktorý tu ešte v priebehu tohto roka plánuje vytvoriť tritisíc miest. Noví zamestnanci budú podporovať klientov v Severnej Amerike a Európe. Nejde pritom o ojedinelú investíciu. Podobné plány majú aj ďalšie spoločnosti.
Pre Juhoafrickú republiku ide o veľmi nádejnú perspektívu. Odvetviu outsourcingových služieb totiž experti predpovedajú veľkú budúcnosť. Dnes dosahuje tento trh globálne hodnotu 163 miliárd dolárov, pričom do troch rokov by mal narásť o ďalšie desiatky miliárd. Jeho rast dosahuje sedem percent ročne. Vpred ho ženie najmä neutíchajúca digitalizácia a automatizácia biznisových procesov a služieb.
V Juhoafrickej republike aktuálne pôsobí vyše stovka medzinárodných aj lokálnych hráčov v odvetví outsourcingových služieb. Medzi ne patria napríklad Teleperformance, EXL, WNS či Webhelp. Tento počet sa pritom neustále zvyšuje. „Tým, že globálna ekonomika sa neustále posúva smerom k digitalizácii, pre telekokunikačných operátorov je čoraz dôležitejšie poskytovať konkurencieschopné hlasové aj dátové služby. A práve Južnej Afrike sa podarilo vybudovať si pozíciu krajiny, do ktorej zahraničné spoločnosti presúvajú svoje aktivity týkajúce sa týchto služieb. Ešte pred šiestimi rokmi sa juhoafrický segment outsourcingu biznisových procesov staral len o jedno percento globálnych príjmov. Do roku 2030 narastie jeho podiel na štyri percentá,“ uvádza sa v štúdii konzultačnej spoločnosti Deloitte.

V prvej stovke najväčších svetových outsourcingových centier sa podľa tejto štúdie nachádzajú hneď tri juhoafrické mestá – Johannesburg, Kapské Mesto a Durban.

29. máj 2022 11:41