V tomto úsilí krajine pomáha Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá vyčlenila na podporu obnoviteľných zdrojov energie v Kazachstane sumu stovky miliónov eur. Veľká časť tejto pomoci smerovala na súkromné projekty zamerané na rozvoj veternej alebo slnečnej energie, na stavbu menších hydroelektrární či na podporu bioplynu. Desiatky miliónov sú určené na modernizáciu elektrizačnej sústavy. Táto modernizácia je nevyhnutná na integráciu obnoviteľných zdrojov energie do celoštátnej prenosovej sústavy.
Krajine sa čoraz viac darí aj priťahovať investície. „Kazachstan má prepracované plány investičných stimulov a podpory investorov. Len počas rokov 2005 až 2015 dosiahol príliv investícií vo výške 226 miliárd dolárov,“ doplnil český expert.
Kazachstan sa podľa neho zároveň snaží držať krok s aktuálnymi trendmi. „Momentálne je v krajine okrem obnoviteľných zdrojov energie hlavnou témou aj podpora turizmu, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti pre celý rad vybraných krajín vrátane krajín Európskej únie. Obnoviteľné zdroje boli tiež hlavnou témou výstavy EXPO 2017.“
Dnes je kazašský pavilón EXPO, ktorý sa nachádza na okraji Nursultánu, vyhľadávaným cieľom mnohých turistov. „Na ôsmich podlažiach ponúka široký pohľad na obnoviteľné zdroje energií. Často sem chodia zahraniční návštevníci, ale i študenti kazašských škôl,“ vysvetlila pre HN mladá Kazaška Altynai Askarovová, ktorá sprevádza návštevníkov EXPO.