„Očakávam, že fosílne palivá v budúcnosti z automobilového priemyslu úplne vymiznú. Nakoniec, už dnes sme my sami v Kazachstane toho svedkami. Naša krajina prešla rozsiahlou diverzifikáciou svojej ekonomiky. Ťažba ropy a plynu už nie je aktuálnou ekonomickou prioritou. Podobne ako ďalšie krajiny sme zistili, že spoliehať sa na prírodné zdroje nie je vhodná dlhodobá stratégia,“ povedal pred časom v rozhovore pre HN Andrej Lavrentjev, prezident a spolumajiteľ spoločnosti AllurGroup.
Táto firma sa preslávila výrobou automotive produktov budúcich generácií, netají sa však ani ambíciou vyrobiť vlastné kazašské auto. „Bude to automobil prístupný pre široké masy ľudí. Nebude drahý, ale bude spĺňať všetky ekologické parametre a charakteristiky. Našou stratégiou je uspokojiť maximum zákazníkov, ale zároveň dodržať veľmi prísnu a vysokú úroveň kvality a štandardov,“ doplnil Lavrentjev. Podľa neho momentálne prebieha fáza vývoja tohto automobilu, ktorý by mal prísť na trh približne v roku 2025.
Kazachovia však nezabúdajú ani na turizmus. Veľké nádeje sa pritom vkladajú do juhu krajiny, konkrétne do ikonického mesta Turkistan, ktoré prešlo v uplynulých dvoch rokoch zásadnou obnovou. Jedno z najstarších historických miest Strednej Ázie sa snaží prilákať zahraničných návštevníkov okrem iného vybudovaním rozsiahleho zábavného komplexu Karavansaray Turkistan. „Chodia k nám turisti najmä z okolitých krajín, ako je Rusko či Uzbekistan alebo Čína. Radi by sme však privítali i viac Európanov,“ uviedla pre HN Dana Nugmanová, marketingová manažérka turistického komolexu Karavansaray Turkistan.