Kryptomeny, drahé kovy či technológie. Práve tieto ťaháky sa v minulom roku zaradili medzi tie najúspešnejšie. Kto v uplynulých 12 mesiacoch investoval do bitcoinu, zlata alebo akcií firiem zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, pravdepodobne bol s výsledkom svojho rozhodnutia spokojný. A čo je dôležité, pocítil to aj na výške svojho investičného účtu.
Naopak, energiám či realitám sa darilo podstatne menej. A to hneď z viacerých dôvodov – krajinám sa vďaka premysleným stratégiám a diverzifikácii zdrojov podarilo zažehnať energetickú krízu z roku 2022. Nárast cien hypoték a začiatok praskania realitnej bubliny priniesol vlani aj pokles cien nehnuteľností.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, prečo sa tento rok očakáva prelomenie rekordu bitcoinu, či sa oplatí staviť na umelú inteligenciu aj prečo investori netrpezlivo očakávajú zníženie úrokových sadzieb v USA.
1. Prečo dávajú experti veľkú budúcnosť bitcoinu?
Medzi investičných víťazov minulého roka sa jednoznačne zaradili kryptomeny – predovšetkým tá najväčšia a najznámejšia z nich, teda bitcoin, ktorý ťahal nahor i niektorých menších „kolegov“. Kým začiatkom vlaňajška sa hodnota jedného bitcoinu pohybovala nad úrovňou 15-tisíc dolárov, v úvode tohto roka bola tesne nad 40-tisícovou hranicou. Začiatkom tohto týždňa sa nachádzala mierne pod 39-tisíc dolármi.
Podobne na tom boli i ďalšie kryptomeny. Tie okrem rastu bitcoinu ťažili aj zo slabších výkonov doláru, ktorého pozícia ako bezpečného investičného prístavu sa mierne oslabila. Na druhej priečke – hneď za bitcoinom – sa z hľadiska popularity aj celkového objemu dlhodobo objavuje ethereum. Jeho cena je aktuálne viac ako 2 300 dolárov, kým koncom minulého roka to bolo zhruba 1 100 dolárov. V prípade bitcoinu aj etherea to znamená, že ich hodnota sa v priebehu 365 dní viac ako zdvojnásobila.
Zostáva vám 73% na dočítanie.