"Nemôžeme žiť v spoločnosti, v ktorej keď ide záznam z futbalového zápasu a nejaká hlavohruď za tým redaktorom začne vykrikovať Heil Hitler, nemôžeme povedať ´a však to sú slovanisti alebo Spartak, to je v pohode,” Martin Poliačik reagoval na Kotlebovu ĽS-NS.HN/Marek Kmeť
StoryEditor

Prečo odchádza?

11.11.2017, 17:00
Rozchod síce v dobrom predchádzal dlhotrvajúcim sporom.

Situácia vo svete sa zmenila

Poslanec Národnej rady Martin Poliačik dlhšie kritizoval smer SaSkárskej lode a k definitívnemu rozhodnutiu mal dospieť pred dvomi mesiacmi. Strana podľa neho nedostatočne reagovala na situáciu vo svete, ktorá sa od jej vzniku zmenila, vrátane brexitu, zvolenia Donalda Trumpa na čelo Spojených štátov či zhoršujúcej sa situácii v Maďarsku a Poľsku.

Tak, ako bola spoločnosť kedysi stabilná a okrajové názory extrémistického, rasistického či xenofóbneho pôvodu sa vytláčali do úzadia, sa teraz zmenila a tieto názory sú centrom našej pozornosti aj diskusie. Práve v tom vidí Poliačik najväčší problém a chce, aby sa Slovensko voči podobným tendenciám čo najviac vyhranilo. A jeho exdomov SaS v tomto boji podľa neho dostatočne nerealizuje záujmy liberálnej demokracie. Na Slovensku má tiež rásť túžba po alternatíve k súčasnej vládnej moci.

Čo po Poliačikovom odchode

Je naozaj SaS stranou jedného muža, ktorá namiesto toho, aby sa prispôsobovala dianiu v spoločnosti sa prispôsobuje rétorike lídra Richarda Sulíka? „Až na pár výnimiek, keď sa niektorí členovia snažili korigovať neliberálne vyjadrenia Richarda Sulíka je až zarážajúce, do akej miery je zvyšok členskej základne voči jeho rétorike servilný. Prekvapuje to najmä pri osobnostiach, ktoré nie sú politickými zelenáčmi. Po odchode Martina Poliačika sa pozícia Sulíka ešte viac posilní, keďže sa zbaví ďalšieho kritika,“ myslí si politológ Jozef Lenč.

Poliačik tiež zdôrazňuje, že treba viac vyzdvihovať členstvo Slovenska v Európskej únii a posilňovať tak základy občianskej spoločnosti, demokracie či obhajobu základných ľudských práv. Práve preto sa rozhodol pre spoluprácu s inými ľuďmi, s ktorými sa viac názorovo zhodne.

Za odchodom vidí teda dva faktory – nesúhlas so smerovaním strany a vznik nových hnutí ideologicky mu bližším. V oficiálnom vyjadrení SaS k Poliačikovmu odchodu sa neskrýva prítomnosť dlhodobých názorových rozdielov na niektoré špecifické otázky, ktoré sa však snažia obrusovať na základe otvorenosti, dobrej vôle a vzájomného rešpektu. Odídencovi strana tiež popriala veľa úspechov v ďalšej politickej práci.

01 - Modified: 2022-12-05 14:25:07 - Feat.: - Title: Návrh zákona o energetike je nedopracovaný, ohrozuje výrobcov, tvrdí poslanec SaS Galek 02 - Modified: 2022-12-05 16:31:10 - Feat.: - Title: Nedôveru vláde vyslovia aj tarabovci. Cigániková čaká nechutnú rozpravu, výsledok bude tesný 03 - Modified: 2022-12-03 12:59:07 - Feat.: - Title: Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby, tvrdí Pčolinský. Úradnícku vládu odmieta 04 - Modified: 2022-12-01 20:15:49 - Feat.: - Title: Klus požiada o ukončenie členstva v SaS. Nevie sa stotožniť s návrhom na odvolanie vlády 05 - Modified: 2022-12-01 17:40:05 - Feat.: - Title: Neviem, kto bude ešte chcieť ísť s SaS do vlády, keď každú povalí, tvrdí šéf Sme rodina
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
05. december 2022 19:14