Kým v roku 2012 získala vládna strana v parlamentných voľbách rekordných 44,4 percenta, vlani to bolo už len necelých 28,3 percenta. Podľa prieskumu agentúry Focus z minulého mesiaca by teraz odovzdalo Smeru svoj hlas niečo vyše 26 percent voličov. „Trend teda ukazuje pokles podpory strany. Ak Smer neurobí zásadné zmeny, tento trend bude pokračovať," upozorňuje Koziak.
Skončí ako SDKÚ?
Vzhľadom na to, že mnoho Slovákov volí Smer práve kvôli Ficovi, by jeho odchod z funkcie bez nájdenia adekvátnej náhrady a prijatia nevyhnutných reforiem mohol stranu potopiť ešte viac. Smer by tak mohol dopadnúť napríklad ako SDKÚ, ktoré sa po odchode dlhoročného líderského tandemu Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš dostalo do stavu klinickej smrti. „Prirodzene, nestalo by sa to zo dňa na deň ani z mesiaca na mesiac. Netrvalo by to rok, dva ani päť. Ale preferencie Smeru by neustále klesali. Strana by sa po najbližších voľbách v roku 2020 mohla dostať do opozície a pri ďalšom hlasovaní by sa už vôbec nemusela dostať do parlamentu," vysvetlil politológ.
Nad hrobom
Podľa neho si len málokto vedel počas prvej Dzurindovej vlády v roku 1998 predstaviť, že SDKÚ bude o necelé dve desaťročia stáť nad hrobom. To isté platí o HZDS v čase, keď jej šéf Vladimír Mečiar mal 40-percentnú podporu obyvateľov.