Progresívne SlovenskoHNtelevízia
StoryEditor

Spojí Kiska strany Spolu a Progresívne Slovensko?

01.06.2018, 16:10
Ide o dve pomerne nové politické zoskupenia, ktoré v najbližších parlamentných voľbách zabojujú o svoj viac ako päťpercentný podiel hlasov prvýkrát.

Hlásajú výmenu vládnej strany Smer-SD a chcú predstavovať nový vietor v slovenskej politike. Tu môžeme pozorovať istú podobnosť s Kiskom, ktorý sa do prezidentského súboja postavil tiež ako pomerne neznámy kandidát bez skúseností v politike.

Práve on sa spájal i so vznikom progresívcov, keď ho myšlienka tohto hnutia ešte pri jeho kreovaní zaujala. Nebolo to však iba na osoh a strana sa zo začiatku napočúvala viaceré negatívne reči o tom, že ide o prezidentskú stranu, čo jej nepomáhalo hlavne v období generovania lídra. „Progresívne Slovensko vzniká od počiatku úplne novým spôsobom. Nie sme politická strana jedného muža, ale sme hnutím budovaným zdola.

​Sme hnutím, ktoré vtiahne do politiky nových ľudí, prinesie novú energiu, vytýči nové ciele,“ ozrejmil dávnejšie pre HN podstatu hnutia jeho líder Ivan Štefunko. Politológ Tomáš Koziak pre HN povedal, že práve pre túto politickú skúsenosť je najreálnejšie, že bude Kiska s nimi spolupracovať.

„Formu politickej participácie je ťažké odhadnúť a nevieme, či to bude priama účasť v politickej strane, alebo to bude vzdialená podpora,“ dodáva.

Okrem progresívcov sa dohady o Kiskových súpútnikoch točia aj okolo zoskupenia Spolu – Občianska demokracia Miroslava Beblavého. Ten bol po Kiskovom oznámení, že nechce kandidovať za prezidenta, sklamaný z tohto politického rozhodnutia.

​Beblavý v relácii Fair Play portálu aktuality.sk spomenul, že účasť Kisku v politike vníma ako príležitosť a s prezidentom sa jeho strana vo viacerých témach prekrýva. Na základe jeho konania predpokladá, že chce so stranou Spolu spolupracovať.

01 - Modified: 2023-01-30 15:30:35 - Feat.: - Title: Progresívci považujú cieľ zníženia emisií v novom klimatickom zákone za nedostatočný 02 - Modified: 2023-01-30 09:26:43 - Feat.: - Title: Príbeh, ktorý urobil z nového českého prezidenta armádnu legendu. Z vojnovej zóny sa mu podarilo zachrániť 53 vojakov 03 - Modified: 2023-01-28 08:30:22 - Feat.: - Title: Príde silný prezident. Vysoký počet hlasov stvorí po skúsenostiach s Klausom a Zemanom politického dravca 04 - Modified: 2023-01-28 07:20:29 - Feat.: - Title: Pokračuje druhé kolo českých prezidentských volieb, výsledky budú známe popoludní 05 - Modified: 2023-01-26 23:00:00 - Feat.: - Title: Dve komory parlamentu či viac volebných obvodov. Majú Česi lepší politický systém než my?
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. január 2023 18:23