Historik Ivan Kamenec sa okrem iného venuje aj dejinám Židov a holokaustu na Slovensku v čase druhej svetovej vojny. FOTO: HN/ Pavol Funtál
StoryEditor

Historik Kamenec pre HN: Vulgárna a lživá propaganda sofistikovane vyvoláva nové vlny antisemitizmu

25.10.2023, 00:00
  • Historik Ivan Kamenec vysvetľuje v rozhovore pre HN okrem iného aj to:
  • Kam až siahajú korene súčasného konfliktu v Izraeli.
  • Kto má na eskalácii napätia väčší diel viny.
  • Ako dnes rastie antisemitizmus vo svete i na Slovensku.

Ako ďaleko siahajú korene súčasného konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi? Ide o dávny spor, ktorý sa zrodil už v dobách Starého zákona či staroveku alebo skôr o problém súvisiaci s novým usporiadaním sveta po prvej, respektíve po druhej svetovej vojne?

Korene súčasného konfliktu nesiahajú do staroveku ani do Starého zákona. Vtedy Palestínčania ešte neboli na scéne dejín. To neznamená, že v antike neexistoval antisemitizmus, no mal iné podoby než dnes. Mimochodom, aj Arabi, teda i Palestínčania, sú Semiti tak ako Židia.

image

Veľká analýza: Palestínsky problém už v staroveku? Nie, konflikt v Izraeli má sotva sto rokov

Do ktorého obdobia teda datujeme korene eskalácie súčasných sporov?

Konflikt sa začal vyostrovať na prelome 19. a 20. storočia v súvislosti s myšlienkou sionizmu a budúceho vzniku samostatného židovského štátu na území Blízkeho východu. Po tragédii holokaustu, teda po druhej svetovej vojne, táto štátotvorná idea nadobudla konkrétnu podobu a vyvrcholila v roku 1948 uznesením OSN o vytvorení štátu Izrael. Hneď po jeho vzniku okolité arabské krajiny nový štát napadli s cieľom jeho zničenia. Začala tak rásť špirála nenávisti, ktorá vyvrcholila v niekoľkých arabsko-izraelských vojnách v rokoch 1948, 1956, 1967 či 1973 a v súčasnosti masívnymi teroristickými útokmi Hamasu na Izrael.

Dá sa vôbec povedať, kto má na dlhodobom raste napätia väčší podiel viny?

Obe strany majú na danej situácii svoj podiel zodpovednosti. V rámci spomínaného dlhodobého procesu sa ďalej rozvíjala špirála nenávisti a vzájomnej pomsty. Izraelu však ide o zachovanie štátu a životov jeho obyvateľov. Jeho nepriatelia totiž vôbec neskrývajú svoje úmysly izraelský štát zničiť. Predchádzajúce i dnešné udalosti sa navyše netýkajú len izraelsko-palestínskeho konfliktu, ale aj politiky veľmocí. Čoraz väčšiu úlohu dnes hrá vulgárna a lživá propaganda, ktorá otvorenými i sofistikovanými metódami vyvoláva v Európe a vo svete nové vlny tradičného i „renovovaného“ antisemitizmu.

Cítiť aj v Európe, respektíve na Slovensku nárast antisemitizmu?

Je ho cítiť aj na Slovensku. Nesúvisí to iba s terajším konfliktom, ale i s nárastom radikálnych a ultranacionalistických hnutí v celej Európe, s bojom proti liberalizmu, globalizácii a podobne.

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 43% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-10-23 13:38:57 - Feat.: 0 - Title: Veľká analýza: Palestínsky problém už v staroveku? Nie, konflikt v Izraeli má sotva sto rokov 02 - Modified: 2023-10-12 13:23:35 - Feat.: 0 - Title: Expertka na Blízky východ pre HN: Izrael sa bude z útoku spamätávať roky. Hamas ním pochoval nádeje na mier 03 - Modified: 2023-10-09 14:31:45 - Feat.: 0 - Title: Slovák v epicentre bojov: Izraelčanov paradoxne zachránili pred ešte horším masakrom raketové útoky Hamasu
01 - Modified: 2025-12-04 16:20:23 - Feat.: - Title: Umelá inteligencia vstupuje do fintechu. Rozumieť jej začínajú aj Slováci, hoci ešte nie sme tam kde Singapur 02 - Modified: 2025-12-04 15:15:45 - Feat.: - Title: Izrael bombardoval dve mestá na juhu Libanonu, deň po mierových rokovaniach 03 - Modified: 2025-12-04 10:10:32 - Feat.: - Title: Európska vysielacia únia rokuje o účasti Izraela na Eurovízii, viaceré štáty hrozia bojkotom 04 - Modified: 2025-12-04 07:32:24 - Feat.: - Title: Izrael identifikoval pozostatky predposledného rukojemníka v Gaze 05 - Modified: 2025-12-03 07:59:26 - Feat.: - Title: Pozostatky, ktoré boli vydané z Pásma Gazy, nepatria žiadnemu z rukojemníkov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
05. december 2025 16:49