StoryEditor

Spustenie takmer každého informačného systému sprevádzajú aféry. Sú príčinou „rýchle víťazstvá“?

21.02.2018, 23:00
Slovo prúser nie je práve ten najspisovnejší výraz. Ale ťažko nájsť vhodnejší pre označkovanie štátnych IT projektov.

Takmer každý sprevádzali a sprevádzajú menšie či väčšie patálie, niektoré si preskákali už aj pár kolapsov. V roku 2012 si pri novom daňovom systéme trhali vlasy nielen podnikatelia. Kvôli nemu padla aj hlava finančnej správy. Tento prúser bol tak do neba volajúci, že sa daniari museli vrátiť do starých koľají.

Netreba sa však obzerať „až“ päť rokov dozadu. Vodiči majú ešte v živej pamäti zmätky po zavedení elektronickej diaľničnej známky. Systém nedokázal odsledovať vozidlá, no štát hrozil zaťatou päsťou a pokutami vo výške až tristo eur. Drobnou náplasťou mohla byť aplikácia národného systému dopravných informácií, ktorý vyšiel na 14 miliónov eur a len každoročná údržba sa má vyšplhať na 1,5 milióna eur.

Motoristi neaktuálne mapy odignorovali.
Alebo toľko propagované občianske preukazy s čipom. Ministerstvo vnútra najprv naháňalo podnikateľov, až kým v klientskych centrách došlo k výpadkom systému. Ani nehovoriac o tom, že rezort týždne tajil bezpečnostnú dieru.

Alebo portál verejnej správy slovensko.sk, určený skôr pre fanúšikov detektívok než pre občanov. Alebo, alebo... Najnovšie je na rane eHealth. Názory na neho oscilujú medzi dvoma protipólmi. Od ministra zdravotníctva Tomáša Druckera - „vôbec si nemyslím, že sa stala chyba“, až po ohnivé vyhlásenia liberálov - „totálny chaos, ktorý robí lekárom peklo zo života“.

Tieto...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 03:59