Zachytí stratifikácia nemocníc nejakým spôsobom aj ambulantných lekárov?
Pravdaže. Ak nemocnice budú efektívnejšie, tak logicky ovplyvnia aj spôsob fungovania ambulantného sektora. Slovensko skutočne nepotrebuje také množstvo nemocníc, potrebuje však oveľa viac ambulantných lekárov bez ohľadu na špecializáciu.
Dôvod?
Máme obrovský problém, k viacerým sa dostať je hotová katastrofa. V mojom regióne zomrela endokrinologička, pol roka sa nedarilo obsadiť jej miesto a momentálne sa na vyšetrenie čaká až trištvrte roka. Toto je obraz našej krajiny. Ak sa stratifikácia kvalitne zrealizuje, nastaví sa lokálnosť a zameranosť nemocníc. Uvoľní sa z nich zdravotnícky personál a ľudia sa viac presunú do ambulantného sektora. Medicína sa dostane bližšie k pacientovi.
Mohol by z toho pacient vyťažiť bonus v podobe prázdnejších čakární?
Nejde len o jeho presun. Je demagógiou hovoriť len o tom, že sa rýchlejšie dostane k doktorovi. Podstatnejšie je zaistiť jeho bezpečnosť. Teraz ho po zaklopaní odoženú od každých dverí a následne sa túla v systéme. Zdravotná starostlivosť, ktorá je do istej miery obmedzená,
nie je bezpečná. A komu by sa páčilo byť ošetreným len na polovicu?
Teda bezpečnosť rovná sa kvalita?
Ak pacient dostane dostupnosť, dostane aj kvalitu. V medicíne je to málokedy o tom, že prídete k lekárovi a nemusíte sa po určitom čase vrátiť. Zriedkavo je ten dotyk so systémom len jednorazový.
Čo by ste na stratifikácii zvlášť zdôraznili?
Nemám rada generalizáciu. Každý región je osobitný. Niektoré zaznamenávajú vo zvýšenej miere ochorenie štítnej žľazy, iné zase rakovinu hrubého čreva. Súvisia s prostredím, kde človek žije. Stratifikácie tieto špecifiká nezohľadňuje. Matematické modely nekopírujú realitu.
Slabina reformy?
Tou je skôr náhlenie v politickom zmys...
Zostáva vám 85% na dočítanie.