Bill Gates spoluzakladal Microsoft v apríli 1975. Dnes sa venuje predovšetkým charite.MICROSOFT
StoryEditor

Muž, ktorý stvoril epochu počítačov

16.12.2019, 23:00
V seriáli HN vám predstavujeme najmajetnejších ľudí sveta z iného pohľadu, než sa bežne dozviete z médií. Dnes je na rade aktuálne najbohatší človek na svete, zakladateľ softvérového gigantu Microsoft Bill Gates.

„Som si istý, že o sto rokov budú historici hovoriť o Billovi Gatesovi rovnako, ako sa dnes vyjadrujú o Johnovi Rockefellerovi, Henrym Fordovi alebo Andrewovi Carnegiem. Teda ako o človeku, ktorý zmenil celú jednu éru.“ Takto opísal Bill Gerberding, bývalý prezident Washingtonskej univerzity v Seattli, zakladateľa legendárnej firmy Microsoft.


Faktom zostáva, že aktuálne druhý najbohatší človek sveta, ktorého majetok sa odhaduje na astronomických 96,5 miliardy dolárov, celé desaťročia udáva trendy v softvérovom a internetovom svete. A spolu so svojou manželkou Melindou patrí medzi najštedrejších darcov charitatívnych projektov.

V pravom čase na pravom mieste
Keď sa dnes spätne obzrieme na Gatesov život, uvedomíme si, že už pri narodení dostal do vienka všetky predpoklady na úspešný príbeh. A v neposlednom rade mu pomohlo to, že bol vždy v pravom čase na pravom mieste.


Gates sa narodil skutočne do dobrej rodiny. Jeho prastarý otec James Willard Maxwell bol jedným z tých priekopníkov a vizionárov, ktorých na prelome 19. a 20. storočia pritiahli bohaté zdroje surovín a vidina rýchleho naplnenia amerického sna na pacifické pobrežie Spojených štátov. Práve tu, v Seattli na severozápade USA, založil Maxwell Prvú národnú banku. Čoskoro sa vyšvihol medzi miestnu smotánku a stal sa jedným z najbohatších ľudí Seattlu v štáte Washington.


V kariére prominentného bankára a zveľadovaní rodinného majetku pokračoval aj jeho syn James Willard Maxwell Junior so ženou Adele. Rodina Maxwellovcov sa už vtedy tešila prestížnemu postaveniu v spoločnosti a významným kontaktom v lokálnom biznise i na politickej scéne.


Príbeh úspešnej učiteľky sa rysoval aj ich dcére Mary Maxwellovej, ktorá sa už v školských časoch presadila ako študentská líderka na Washingtonskej univerzite. Práve na jej pôde sa zoznámila s Billom Gatesom Juniorom, ktorý mal našliapnuté na kariéru prominentného právnika. Keď sa však v roku 1951 vzali a narodila sa im dcéra Kristy, Mary sa rozhodla vzdať pedagogickej kariéry a namiesto toho sa naplno venovať rodine a charitatívnej činnosti.

Dravý a súťaživý
Do takejto situácie sa 28. októbra 1955 narodil Bill Gates III., budúci miliardár a softvérový magnát. „Ako malého sme ho volali Trey, čo je karta tretej najvyššej hodnoty. Stal sa totiž už tretím nositeľom tohto mena v rodine,“ povedal jeho otec v životopisnom filme Bill Gates – Sultán softvéru z dielne spoločnosti ABC News Productions.


Malý Bill, ktorý bol v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-07-12 06:42:26 - Feat.: - Title: Bohatí ďalej chudobnejú. Najviac si to odniesol Musk, Bezos a Zuckerberg 02 - Modified: 2022-07-04 07:52:20 - Feat.: - Title: Zakladateľ Microsoftu Bill Gates používa mobil, ktorý by ste nečakali 03 - Modified: 2022-06-07 09:16:00 - Feat.: - Title: Slovná prestrelka miliardárov. Elon Musk a Bill Gates sa predbiehajú, kto viac bojuje s klimatickými zmenami 04 - Modified: 2022-06-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Konšpiráciám sa smeje, no zároveň ho desia. Bill Gates predpovedá, čo ľudstvu hrozí v blízkej budúcnosti 05 - Modified: 2022-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Koordinátor projektu Začni na Slovensku pre HN: Pritiahnime k nám ukrajinské firmy
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
05. august 2022 03:19