Bosna utečenciJana Karasová
StoryEditor

Európa na dosah, stačí prekonať zasnežený vrch

14.03.2020, 10:26
Reportáž z bosnianskeho mesta, ktoré leží na hranici Európskej únie, ale ah humanitárnej krízy. Mnohí migranti doň totiž prichádzajú z nádejou na prekročenie hranice. Veľa z nich pritom už v Únii raz bolo. Takto chcú ale urýchliť svoj prechod do cieľovej destinácie, napríklad v gréckych táboroch by totiž museli čakať aj roky

Kašiv z Pakistanu stojí na najvyššom poschodí nedostavanej budovy a rozhliada sa na širokú rieku Unu, ktorá preteká severobosnianskym mestom Bihać. Budova je len betónový skelet s asi šiestimi poschodiami bez strechy.

Po stenách stekajú pramienky vody. Kašiv vyzerá na tridsať, má na sebe čiernu zimnú bundu a keď prehovorí, parí sa mu z úst. Teploty tu v zime v noci padajú pod nulu, krištáľovo čistá rieka ale zatiaľ nezamŕza.  Za mestom sa dvíha zasnežený horský chrbát a za ním leží Európska únia. 

Miesto, kam sa chce Kašiv dostať. A spolu s ním aj ďalšie stovky ľudí, ktorí v Bihaći alebo v neďalekej Velikej Kladuše čakajú na svoju šancu prekročiť hranicu.     

Unsko-sanský kanton na severozápade Bosny a Hercegoviny je pre nich prestupnou stanicou, v ktorej ale mnohí strávia oveľa viac času, než by si priali. Za posledné dva roky sa tento priemyslom takmer nedotknutý kút Bosny s nepopierateľným turistickým potenciálom premenil na humanitárny a migračný hotspot.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
01. február 2023 00:23