Taliban ukazuje svetu umiernenú tvár a dokonca sľubuje, že bude partnerom pre zahraničie. Je to vôbec reálne, keďže už samotná podstata jeho radikálneho výkladu islamu vylučuje akékoľvek zmierenie s nemoslimami?
Myslia to určite vážne. Samotní Američania s nimi podpísali vlani vo februári v katarskej Dauhe dohody. Verejne boli publikované rokovania Talibanu s rôznymi stranami. Hnutie rokovalo v Rusku a v Číne, vieme tiež, že diskutovalo so susedmi z Turkménska či Tadžikistanu. Takže zahraničné rozhovory Talibanu na rôznych úrovniach prebiehali, prebiehajú a aj prebiehať budú. Svet sa totiž skrátka nemôže tváriť, že talibovia neexistujú alebo že ich nepovažuje za partnerov na vyjednávanie. Určite nie od okamihu, keď s nimi samotné Spojené štáty uzatvorili svoju vlastnú mierovú dohodu.
Čo touto dohodou Taliban dosiahol?
USA mu ňou de facto priznali svojím spôsobom určitý status, už len na úrovni verejných diplomatických rozhovorov. Aj keď, samozrejme, nie je to to isté ako medzinárodné uznanie legitímnej vlády danej krajiny. Taliban sa o takéto niečo určite bude usilovať aj naďalej. Treba povedať tiež to, že oni sa nachádzali v mimoriadne citlivej situácii. Prach chaosu, ktorý sa rozvíril po prevrate, sa totiž ešte len usádza. Nový režim bude potrebovať finančné zdroje aj materiálne zabezpečenie. Afganistan je z dlhodobého hľadiska na hranici humanitárnej katastrofy. Sú tam vážne pro...
Zostáva vám 85% na dočítanie.