StoryEditor

Ocitlo sa tradičné partnerstvo v kríze?

30.09.2017, 13:49
Vysoko postavení členovia Kresťansko-sociálnej únie v bavorskom parlamente sa už nechali počuť, že kresťanskí demokrati s nimi budú musieť konať ako s akýmkoľvek iným koaličným partnerom.

CDU Angely Merkelovej a Kresťansko-sociálna únia bavorského premiéra Horsta Seehofera (na snímke) tradične kandidujú v rámci jedného zoskupenia. Kresťansko-sociálna únia zostavuje kandidátku iba v Bavorsku, CDU vo zvyšku spolkových krajín.
Za 70 rokov spojenectva sa toto politické partnerstvo nikdy neotriasalo tak, ako po otvorení hraníc utečencom v roku 2015. Spor týkajúci sa migračnej politiky však obe strany počas volieb odložili nabok. Merkelová Kresťansko-sociálnej únii prisľúbila, že tému opäť otvorí po zostavení vlády. Z Kresťansko-sociálnej únie teraz zaznievajú hlasy, že je čas na dodržanie sľubu.
Jeden z členov Kresťansko-sociálnej únie, ktorý si neželal byť menovaný, pre server Politico uviedol veci na pravú mieru. „Keď priateľke sľúbite, že jej budete vždy verný, a keď sa vezmete, tak jej oznámite, že život je o kompromisoch, tak to asi nebude príliš dobre fungovať." Táto metafora jasne ukazuje, že Kresťansko-sociálna únia môže byť paradoxne najmenej predvídateľným koaličným partnerom Merkelovej.

29. máj 2022 11:37