StoryEditor

Zmení Merkelová svoju politiku?

30.09.2017, 13:49
Kresťansko-sociálna únia sa obáva, že Merkelová bude radšej plniť požiadavky Zelených aj liberálov a na konzervatívne programové body bavorskej strany zabudne.

Kresťansko-sociálna únia pritom hrá o čas, keďže už budúci rok čakajú Bavorsko krajinské voľby. S jedinou výnimkou Kresťansko-sociálna únia od 60. rokov minulého storočia vždy obsadila viac ako 50 percent kresiel.
V nedeľňajších voľbách pritom Kresťansko-sociálna únia stratila oproti predošlému hlasovaniu viac ako desať percent hlasov. Seehofer po neúspechu v bavorskom parlamente čelil výzvam na rezignáciu. On sa však zodpovednosť snaží zvaliť na vedenie kresťanských demokratov. Na prvom povolebnom stretnutí CDU/CSU v Bundestagu si vyslúžil potlesk po výroku, že strana by sa mala opäť stať domovským zoskupením hlboko konzervatívnych voličov.
Zmena smeru podľa Kresťansko-sociálnej únie musí prísť najmä kvôli tomu, že únia prišla aj so svojou sesterskou stranou o veľkú porciu hlasov kvôli veľkému zisku Alternatívy pre Nemecko. Tá pritom svoju politiku postavila na ráznom obmedzení utečenecké krízy.
Merkelová je tak v tomto ohľade postavená pred zložitú otázku. Zmenou smeru by ustúpila zo svojho doterajšieho ústretového prístupu k prisťahovalcom. Ak však bude ďalej presadzovať politiku otvorených dverí, môže v krajnom prípade prísť o mnohoročného bavorského partnera.

29. máj 2022 10:08