Podľa štúdie Oxfordskej univerzity by sa s rozvojom ťažby fosílnych palív mohol stať siedmym najväčším producentom na Blízkom Východe a vážne konkurovať ropným mocnostiam ako sú Omán či Azerbajdžan. Irackú ropu smerom na západ vyváža už niekoľko rokov Turecko. O investície do výstavby plynovodu prejavil záujem začiatkom septembra aj ruský Rosnefť.
Z politického hľadiska je pre Európu aktuálna problematika národnostného a etnického separatizmu taktiež blízka. Už v nedeľu Španielsko čaká katalánske referendum. O oddelenie sa usilujú Škóti v Británii, neubehla dlhá doba ani od vyhlásenia nezávislosti Krymu či Kosova.
Analytička Lucia Yar poukázala na podobnosti, ale i rozdiely referend. „Paralely medzi kurdským a katalánskym referendom sú zjavné a Kurdi na ne doma aj vo svete intenzívne odkazujú. Kým v prípade Kurdského autonómneho regiónu bol Brusel za celistvosť Iraku a referendum jasne odmietal, v prípade Kataláncov mlčí, prípadne čaká, aký bude ďalší vývoj. Prípady sú však odlišné najmä z geopolitického hľadiska a následkov, ktoré vytvorenie samostatných štátov môže priniesť,“ vysvetlila Yar.
Barzání totiž Brusel otvorene kritizoval za používanie dvojakých štandardov. „Ak je demokracia zlá pre nás, prečo nie je zlá pre iných?“ pýtal sa.