StoryEditor

Ako je na tom severokórejská ekonomika?

08.10.2017, 15:32
Severná Kórea patrí medzi najchudobnejšie krajiny Zeme.

Populáciu posledného stalinistického režimu sveta ešte donedávna pravidelne decimoval rozsiahly hladomor. Vyspelejšiu časť Zeme šokujú televízne zábery z vesmíru, na ktorých je územie Severnej Kórey v noci takmer úplne zatemnené, zatiaľ čo jej južný sused i Čína sú celé presvetlené. Centrálne plánovaná ekonomika je závislá prevažne od poľnohospodárstva a dobrej úrody. Z menšej časti od stavebného priemyslu a ďalších odvetví s nižšou pridanou hodnotou ako je ťažba nerastných surovín, energetika alebo jednoduchá výroba.
Internet je v Severnej Kórei iba v plienkach. Prístup má k nemu naozaj len najvyššia vrstva obyvateľstva. Zložitejšie technológie či inovácie sú v krajine prakticky nulové. Samozrejme, s výnimkou obranného odvetvia a predovšetkým jadrového programu, ktorý sa pre diktátora Kim Čong-una stal hlavným tromfom v medzinárodných vzťahoch.
Aj to je dôvod, prečo ekonomika Pchjonjangu tvorí len zlomok hospodárskej sily Južnej Kórey či ďalších vyspelých krajín. Severokórejský príjem sa vlani pohyboval podľa odhadov Bank of Korea na úrovni 1 300 dolárov, čo je 4,5 percenta južnej časti Kórejského polostrova.
Ekonomika Severnej Kórey pritom minulý rok zaznamenala najrýchlejší rast od roku 1999. Jej hrubý domáci produkt stúpol o 3,9 percenta. Podľa analýzy agentúry Bloomberg jej pomohlo hospodárske zotavenie po katastrofálnych suchách z roku 2015. Rast tiež naštartovalo zvyšovanie výdavkov na obranu vrátane jadrových a raketových testov.
Severokórejská pokladnica je však do veľkej miery závislá predovšetkým od obchodovania s Čínou. Severný sused bol až donedávna považovaný za ochrancu a spojenca Pchjongjangu. Export do Číny je kľúčovým zdrojom príjmov štátneho rozpočtu. Týka sa to napríklad uhlia, ktoré patrí medzi hlavné artikle severokórejského vývozu.
Aj tu sa však karta obracia. Peking v uplynulých mesiacoch na základe tlaku medzinárodného spoločenstva stopol biznis hneď v niekoľkých smeroch. V polovici augusta vydal zákaz dovozu uhlia, železnej či olovenej rudy, rýb a morských plodov zo Severnej Kórey. A po tom, ako Bezpečnostná rada OSN v septembri schválila nové sankcie proti Pchjongjangu, nasledovali ďalšie obmedzenia.

01 - Modified: 2023-09-21 14:47:58 - Feat.: - Title: Rast slovenskej ekonomiky bude v tomto aj budúcom roku veľmi mierny 02 - Modified: 2023-09-21 10:56:14 - Feat.: - Title: Južná Kórea sankciovala dve slovenské firmy pre ilegálne obchodovanie so zbraňami 03 - Modified: 2023-09-21 07:19:09 - Feat.: - Title: Soul by ruskú pomoc Severnej Kórei s vývojom zbraní považoval za provokáciu, tvrdí juhokórejský prezident 04 - Modified: 2023-09-20 15:41:40 - Feat.: - Title: Bankový súboj vyhrávajú Američania. Kým za morom si užívajú nižšiu infláciu, nás čakajú drahšie hypotéky 05 - Modified: 2023-09-20 14:09:00 - Feat.: - Title: Fico ani Sulík by štátnu kasu nezachránili. Ódor ukázal, koľko miliárd eur musíme zoškrtať
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
21. september 2023 21:39