Reuters
StoryEditor

Aké zmeny nastali po voľbách v strane?

09.10.2017, 00:05
Líderka odchádza, nasledovať ju chcú aj ďalší členovia strany.

Krátko po voľbách sa začali prejavovať rozpory medzi konzervatívnou a vlasteneckou časťou strany. Predsedníčka AfD Frauke Petryová (na snímke) oznámila, že sa zo strany chystá vystúpiť. Dôvodom je podľa nej jej radikalizácia. Petryová pritom vo voľbách získala priamy mandát v Sasku, ktorý si chce však napriek vystúpeniu zo strany udržať.

Stranu chce opustiť aj jej manžel Marcus Pretzell, ktorý pôsobil ako krajinský šéf strany v Severnom Porýní-Vestfálsku. Petryová sa v strane radí ku konzervatívnemu krídlu, ktorého hlavným cieľom bolo zmeniť politiku eurozóny. Popularita však narástla vlasteneckým a pravicovo radikálnym členom, ktorí sa zameriavajú hlavne na migračnú politiku. Petryová s manželom možno založí novú stranu, ako Pretzell naznačil v televíznom rozhovore. Odchod lídrov chcú nasledovať aj viacerí ďalší členovia.

Petryová je najnovšie obvinená z krivej prísahy. Pred dvomi rokmi údajne klamala pred výborom saského krajinského snemu. Prípad sa má týkať financovania kampane pred voľbami do saského parlamentu v roku 2014. Hrozí jej preto niekoľkoročný trest odňatia slobody. Sama však uvádza, že ide o omyl.

25. máj 2022 18:29