Sebastian Kurz Rakúsko parlamentné voľby kampaňReuters
StoryEditor

Akú rétoriku používa Kurz?

12.10.2017, 14:49
Nová hviezda rakúskej politiky, popisujú lídra ľudovcov médiá.

Rok 2013. Iba 27-ročný Sebastian Kurz sa stáva členom novej vlády ako minister zahraničných vecí a integrácie a zažíva úspech na domácej i zahraničnej pôde.

Pôvodne študoval na Viedenskej univerzite právo, ktoré však pre svoju vášeň k politike prerušil.  Ešte na úrade štátneho tajomníka pre integráciu sa zameriaval na integráciu prisťahovalcov do rakúskej spoločnosti. Vyzdvihoval požiadavku, aby sa deti naučili nemecký jazyk pred vstupom do školy a zriadil tiež fórum pre dialóg s islamom. V posledných parlamentných voľbách získal najviac priamych hlasov zo všetkých poslancov.

Podporoval uzavretie hraníc

Pred dvomi rokmi prišiel s obmedzením radikálneho islamu v Rakúsku. Nový zákon zakazoval financovanie mešít a moslimských spolkov zo zahraničia a zavádzal tiež vysokoškolské teologické štúdium islamu v Rakúsku. Na druhej strane, pre rakúskych moslimov z neho pramenili aj práva, ako napríklad právo na duchovnú starostlivosť v armáde, väzniciach alebo v nemocniciach, čo dovtedy v legislatíve chýbalo.

Politický mladík si kampaň vybudoval na prísľube posilniť vonkajšie hranice Európskej únie a ukončiť súčasnú záchranu utečencov v Stredozemnom mori. Tých by následne previezli do táborov v Tunisku a v Egypte. Minulý rok podporoval uzavretie hraníc Macedónska a Srbska, čím sa tak zastavil tok utečencov prichádzajúcich do Európy po západnej trase.

Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa, riaditeľa Slovak Security Policy Institute je však otázka uzavretia hraníc Rakúska nereálna: "Je to súčasťou predvolebnej kampane a reálne k tomu nedôjde, keďže Kurz zastáva proeurópske smerovanie."

Kurza obyvatelia podporujú

Politik nachádza inšpiráciu u francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona aj maďarského premiéra Viktora Orbána a naznačuje aj spoluprácu s vyšehradskou štvorkou. Po víťazstve by sa stal najmladším lídrom vlády, akého kedy Rakúsko malo.

Je však Rakúsko na tak mladého lídra pripravené? „Kurzov program je relatívne konzervatívny, Kurz ako veľmi mladý vstúpil do strany a je s ňou spätý. Ukazuje, že Rakúšania mu veria a imponuje im, že je schopný meniť určité zastarané štruktúry. Stranu pomohol vyzdvihnúť do úlohy lídra. Veľkou skúškou pre neho však bude, ak bude musieť zostavovať vládu.“ ozrejmuje ďalej analytik Pavel Nikodem.

Názor na predvolebnú atmosféru sme zisťovali aj u starostu obce Wolfstahl neďaleko slovenských hraníc Gerharda Schödingera, ktorý uprednostňuje práve mladého kandidáta: "Potrebujeme mladých ľudí, ktorí vedia, čo potrebujeme. Vo Wolfsthale má Kurz jednoznačne podporu."

01 - Modified: 2023-03-29 22:03:48 - Feat.: - Title: Kollár zaradí na ďalšiu schôdzu návrh o 500-eurovej odmene. Ide o inú formu, ako poslanci odmietli, tvrdí 02 - Modified: 2023-03-29 09:47:35 - Feat.: - Title: Parlament odmietol Matovičov návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách 03 - Modified: 2023-03-27 12:49:49 - Feat.: - Title: V doplňujúcich voľbách sa darilo nezávislým kandidátom, účasť dosiahla 27,43 percenta 04 - Modified: 2023-03-26 11:58:22 - Feat.: - Title: Aktuálny prieskum: Voľby v marci by vyhral Smer-SD, hneď za ním Hlas-SD. OĽaNO by sa do parlamentu nedostalo 05 - Modified: 2023-03-26 05:45:58 - Feat.: - Title: Na Kube sa konajú parlamentné voľby, sú bez opozičných kandidátov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. marec 2023 04:12