StoryEditor

Kto kontroluje nebo nad Pobaltím?

05.12.2017, 13:29
V Estónsku funguje veľká letecká základňa NATO Ämari.

Ostatní členovia NATO nenechávajú Estóncov napospas osudu a veľkému nebezpečnému susedovi. Na západe krajiny funguje letecká základňa Ämari. Tá patrí medzi najväčšie základne síl aliancie vôbec. Pravidelne sa na nej striedajú stíhačky vzdušných síl jednotlivých členských krajín a konajú sa tu rôzne vojenské cvičenia.

V Pobaltí pritom funguje ešte jedna letecká základňa, na ktorej dohliadajú západné stíhačky na pokojné nebo nad Litvou, Lotyšskom a Estónskom. V litovskom meste Šiauliai strážili v minulosti východné hranice Severoatlantickej aliancie i Európskej únie aj stroje Gripen zo základne v českej Čáslavi.

Mimochodom, len pár desiatok kilometrov od Tartu sa nachádza prísne strážená hranica s Ruskom. Úlohou stíhačiek situovaných na Ämari a v Šiauliai je tak kontrolovať vzdušný priestor a chrániť Pobaltie pred hrozbou prichádzajúcou práve z Ruska. V minulých mesiacoch a rokoch totiž bolo zaznamenaných viacero prípadov, keď vzdušný priestor trojice spomínaných krajín narušili ruské stroje bez zapnutých transpondérov, teda zariadení umožňujúcich komunikáciu s pozemným operačným strediskom.

25. máj 2022 19:07