StoryEditor

Snaží sa Putin rozširovať prokremeľskú propagandu aj medzi estónskymi Rusmi?

05.12.2017, 13:37
Rusi žijúci v Pobaltí sú často terčom proruskej propagandistickej mašinérie.

Rusko sa však aktivizuje aj inak. Jeho hybridná vojna zahŕňa celú škálu taktík a stratégií, ktoré si už úspešne vyskúšalo na východe Ukrajiny a pri obsadení polostrova Krym na jar roka 2014. „Je jasné, že v rámci súčasného vedenia boja predchádzajú vojenskému obsadeniu práve kybernetické útoky. Tie do značnej miery narušia infraštruktúru napadnutej krajiny a ochromia jej každodenný život. Napokon, v mimnulosti sme to videli na Ukrajine. A presne to je dôvod, prečo sa Estónci tak obávajú Ruska,“ konštatuje Kutti.

Porovnanie neobstojí
Porovnávať situáciu na východe Ukrajiny s Estónskom by však nebolo úplne na mieste. V súčasnosti tvoria Rusi v najsevernejšej pobaltskej krajine zhruba štvrtinu celkovej populácie. Na Kryme sú to takmer dve tretiny. Oveľa väčší podiel než v Estónsku majú Rusi aj v Donecku či Luhansku, teda separatistických regiónoch na východe Ukrajiny.
Navyše, životná úroveň v týchto oblastiach je nižšia, než v susednom Rusku. Obyvatelia by si preto pripojením k Rusku mohli prilepšiť aj ekonomicky. V Estónsku je to presne naopak – krajina, v ktorej sa už sedem rokov platí eurom, patrí medzi najbohatšie štáty bývalého Sovietskeho zväzu i celého postkomunistického bloku. Vďaka rýchlemu ekonomickému rastu i technologickému pokroku dostala dokonca prezývku pobaltský tiger.


Rusi žijúci v Estónsku preto nemajú príliš veľa dôvodov, aby sa dožadovali odtrhnutia východnej časti územia a jej pripojenia k Rusku. Napriek tomu sa isté separatistické snahy prejavili aj tu. „V 90. rokoch tu dokonca boli snahy pričleniť toto územie k Rusku pomocou referenda. Našťastie, tento pokus bol neúspešný,“ dopĺňa Kutti.
Jednou zo stratégií hybridného konfliktu ruských vojenských plánovačov patrí aj propaganda. Tej sa nevyhýba ani Estónsko. Práve na Rusov žijúcich v tejto pobaltskej krajine cielia programy vysielané oficiálnymi prokremeľskými štátnymi médiami.
Aj na to si však Tallinn našiel odpoveď. Vo verejnoprávnej televízii už niekoľko rokov existuje ruskojazyčná stanica, ktorá vysiela správy a relácie práve pre ruskú menšinu. Jej úlohou je práve vyvracať mýty a hoaxy, ktoré o Severoatlantickej aliancii či Európskej únii tvrdí práve proputinovská propaganda.

Dvojjazyčné médiá
A netýka sa to len verejnoprávnych médií. Ruskojazyčnú sekciu má na svojej internetovej stránke aj spomínaný najväčší denník Postimees, ktorý patrí medzi najväčších pobaltských kritikov a bojovníkov proti Putinovej propagandistickej mašinérii.

01 - Modified: 2022-06-30 19:02:20 - Feat.: - Title: Stoltenberg: Rusko a Čína presadzujú svoje záujmy v Afrike a na Blízkom východe. Situáciu monitorujeme 02 - Modified: 2022-06-30 15:19:54 - Feat.: - Title: Medzi Ruskom a Západom sa spúšťa železná opona. Európa sa nestará o naše záujmy, vyhlásil Lavrov 03 - Modified: 2022-06-30 14:24:49 - Feat.: - Title: Zo strategického partnera hlavná hrozba. NATO poslalo Putinovi jasný odkaz: Nevyhráš 04 - Modified: 2022-06-30 12:56:44 - Feat.: - Title: Nemecko má podozrenie, že Rusko neobnoví dodávky cez Nord Stream 1 05 - Modified: 2022-06-30 11:33:49 - Feat.: - Title: Gazprom prvýkrát za 24 rokov nevyplatí dividendy, akcie prudko klesli
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
01. júl 2022 03:56