StoryEditor

Francúzsky veľvyslanec v Bratislave pre HN: Sme šťastní, že v otázke jadra máme Slovensko na svojej strane

21.12.2021, 14:15
Nie je to prvýkrát v histórii Európy, čo Francúzsko a Nemecko nemajú na nejakú vec jednotný názor, tvrdí v rozhovore pre HN francúzsky veľvyslanec na Slovensku Pascal Le Deunff.

Nemecko a Francúzsko sú najväčšie ekonomiky v Európskej únii. Hoci vo väčšine tém úzko spolupracujú, nezhodnú sa v jednej kľúčovej veci – budúcnosti jadrovej energie. Kým Paríž s ňou naďalej počíta, Berlín je ostro proti. Hrozí, že tento konflikt sa bude ďalej prehlbovať?

Je pravdou, že s Nemeckom nie sme v otázke jadrovej energie na jednej strane barikády. V tejto oblasti naozaj nezastávame rovnaké pozície. Napokon nie je to prvýkrát v histórii Európy, čo Francúzsko a Nemecko nemajú na nejakú vec jednotný názor. Avšak konfliktom by som to rozhodne nenazýval. Konflikt je niečo, čo má úplne iný charakter. V tomto prípade ide jednoducho o rozdielny názor.

Snažíte sa nájsť spoločnú reč?

Áno, samozrejme. S Nemeckom musíme o tejto téme diskutovať. Presne tak, ako sme to vždy robili už od vzniku Európskej únie. Avšak naša pozícia sa nemení. Prezident Emmanuel Macron a ministri francúzskej vlády každý deň opakujú, že Francúzsko si želá, aby jadrová energia bola zahrnutá do zelenej taxonómie Európskej únie ako prechodný zdroj energie. Túto pozíciu vôbec...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 22:15