Hry sa končia síce až ďalšiu nedeľu, aké závery však môžeme už teraz vyvodiť? Líder krajiny kimčongílií a kimirsénií sa ich síce nezúčastnil, s priebehom návštevy jeho delegácie v Južnej Kórei bol však spokojný. Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA dokonca uviedla, že Kim chce súčasný pokrok vzťahov ešte viac prehĺbiť. A to sa aj stalo.
Na otvárací ceremoniál tak prišli okrem juhokórejského prezidenta Muna aj vysokí predstavitelia Severnej Kórey, ku ktorým patrí aj Kimova sestra Kim Jo-čong.
Okrem toho, že je členkou najvyššieho orgánu vládnej strany, je aj prvým členom vládnuceho klanu, ktorý cez kórejskú hranicu od vojny na polostrove zavítal. „Už skutočnosť, že Kim Čong-un bol ten z ktorého poverenia sa stretnutia nakoniec realizovali nasvedčuje tomu, že tu je záujem o zmiernenie napätia,“ ozrejmuje Husenicová.
V rámci delegácie prišiel aj severokórejský predseda parlamentu Kim Jong-nam, ktorý sa považuje za formálneho lídra krajiny. Agentúra Reuters informovala o jeho vyhlásení, že aj nečakané ťažkosti a ťažké skúšky sa môžu prekonať a dospieť tak k budúcemu zjednoteniu polostrova, ak sa nájde vôľa, odvaha a odhodlanie pre takýto krok k novým spoločným vzťahom.
O tom, že priateľská ruka Severokórejčanov sa nesťahuje späť svedčí predovšetkým pozvanie Kim Jo- čong pre Muna na návštevu Severnej Kórey. Poverenie samozrejme dostala od svojho veľkého brata. Išlo by tak o prvé stretnutie lídrov znepriatelených krajín po viac ako dekáde, to posledné sa uskutočnila v roku 2007.
Severokórejské médiá tiež informujú o možných pokynoch Kima smerujúcich k udržaniu súčasnej ružovej atmosféry, bližšie podrobnosti však zatiaľ nie sú známe. O ich delegácii informovala ako o tej, ktorá viedla úprimné a otvorené rozhovory s prezidentom Munom.
Agentúra KCNA tiež informovala o údajnom Munovom presvedčení vyriešiť medzikórejské vzťahy za každú cenu. Južná Kórea sa chce tiež usilovať o stretnutie rodín rozdelených v 50. rokoch práve pre vojnu na Kórejskom polostrove.