A aká je reakcia zákonodarcov? Je možné, že by na niektoré požiadavky protestujúcich mohli pristúpiť? Láštic vysvetľuje, že USA sú federálnym štátom, čo znamená, že zmena zákonov sa dotýka obidvoch úrovní. V štáte Florida sa síce podarilo napriek histórii silnej zbraňovej lobby presadiť zákony, nie je to však prípad celých Štátov: „Na federálnej úrovni je situácia komplikovanejšia.
Rok 2018 je rokom volieb do Snemovne reprezentantov a tretiny Senátu, téma regulácie zbraní je len jednou z mnohých, ktoré budú ovplyvňovať rozhodovanie voličov,“ myslí si Láštic.
Zbraňové vlnobitie nenechalo chladnými ani obchodné reťazce. Koniec predaja útočných zbraní a veľkokapacitných zásobníkov oznámil reťazec Dick´s Sporting Goods.
Podobne končí aj s predajom zbraní ľuďom mladším ako 21 rokov. Šéf spoločnosti Ed Stack tiež vyzval Národnú asociáciu držiteľov zbraní, aby prestala blokovať zmeny v zákonoch.
Nasledovala ho aj spoločnosť Walmart. Tá predaj poloautomatických zbraní ukončila už v roku 2015, kedy išlo o reakciu na jednu z mnohých masových strelieb. Ďalšie spoločnosti, ktoré pozmenili svoje pravidlá sú MetLife, Hertz či Delta Air Lines.