StoryEditor

Politológ Mesežnikov pre HN: Migračná kríza na hraniciach s Poľskom a Litvou je klasickou hybridnou operáciou

26.12.2021, 16:23
Alexander Lukašenko má dnes jedinú možnosť dlhodobejšieho zotrvania vo svojej diktátorskej pozícii v Bielorusku – prostredníctvom tesného spojenectva s kremeľským režimom, tvrdí v rozhovore pre HN Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky.

Bieloruský líder Alexander Lukašenko ponúkol Rusom možnosť umiestniť na území jeho krajiny ich jadrové zbrane. Prečo prišiel s takouto ponukou?

Alexander Lukašenko, ktorý po auguste 2020 brutálnym spôsobom uzurpoval moc v krajine, má dnes jedinú možnosť dlhodobejšieho zotrvania vo svojej diktátorskej pozícii – prostredníctvom tesného spojenectva s kremeľským režimom. Stal sa z neho otvorený nohsled ruského prezidenta Vladimíra Putina v zahraničnej politike. Už nič nekamufluje, nerozohráva svoje povestné „geopolitické“ hry smerom na Západ aj na Rusko. Vyhlásil, že uznáva ruskú anexiu Krymu. Nazdávam sa, že ak by Putin požiadal Lukašenka o umiestnenie jadrových hlavíc na území Bieloruska, ten by tejto požiadavke vyhovel.

Rusko hovorí o tom, že NATO plánuje atómovými raketami vyzbrojiť Ukrajinu. Je také niečo reálne a stal by sa tak aj z nášho regiónu sud s pušným prachom, ktorý môže kedykoľvek explodovať?

Sú to špekulácie zhodné s naratívmi kremeľskej protizápadnej a protiukrajinskej propagandy....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 18:33