„Obaja vodcovia prehlasujú pred 80 miliónmi Kórejcov a pred celým svetom, že na Kórejskom polostrove už nebude žiadna vojna a že sa začala nová mierová éra,“ napísali krajiny Kórejského polostrova v záverečnom prehlásení po stretnutí.
Už v máji chce Kimov režim uzavrieť svoje jadrové testovacie stredisko, ktoré sa po poslednej skúške stalo nepoužiteľné. V záujme transparentnosti chce pri tom zavolať aj odborníkov z Južnej Kórey a Spojených štátov.
Nejde však o prvý takýto krok. Severná Kórea už v minulosti viackrát sľubovala, že ukončí svoje jadrové zbrojné programy, ďalej ich však tajne realizovala.
Svetové spoločenstvo tak na tento krok pozerá s nedôverou. Aj keď každopádne ide o historické stretnutie, okrem zavretia už nefunkčného strediska chýbajú konkrétne kroky ako aj nastolenie časového plánu, ako má celý proces denuklearizácie vyzerať. „Aby sme mohli hovoriť o reálnom ukončení vojny a odstránení zbraní, budú nevyhnutné špecifické a relatívne komplexné rokovania,“ vysvetľuje pre HN analytička Lucia Husenicová z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Dodáva tiež, že zastavenie testov automaticky neznamená ukončenie výskumu a vývoja technológií. Tiež nie je isté, že technické zdokonaľovanie systémov a náloží nebude pokračovať a treba sledovať preto konkrétne kroky Severnej Kórey. „Kim sa môže rozhodnúť svoj postoj zmeniť a nezabráni mu v tom nik a nič,“ myslí si.