Ďalšou osobnosťou na jeho čakacej listine je americký prezident Donald Trump. Je už tak záležitosťou histórie, keď Kim predstavoval pre Trumpa malého raketového muža a naopak Kim nazýval jeho choromyseľným. Kim je teraz pre Trumpa otvoreným a čestným človekom.
Zahalené minulosťou zostáva aj vyhrážanie sa Pchjongjangu útokom na americký tichomorský ostrov Guam a Južnú Kóreu či uvalenie sankcií na severokórejský režim.
Stretnutie Trumpa a Kima sa očakáva v priebehu troch až štyroch týždňov. Ústrednou témou samitu by mala byť denuklearizácia Kórejského polostrova aj oficiálne ukončenie kórejskej vojny.
Okrem toho, USA si pripisujú zásluhy na stretnutí Kima s Mun Če-inom. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea by sa schôdzka bez tlaku, aký na Severnú Kóreu vyvíjala administratíva prezidenta Trumpa a celé svetové spoločenstvo neuskutočnila.
Pompeo mal s Kimom rokovať o vážnych záležitostiach už počas veľkonočného víkendu.
Môže stretnutie lídrov ešte niečo ohroziť? Husenicová opisuje, že sú to očakávania Trumpa a jeho tímu. Krajine totiž odporúčajú takzvaný líbyjský model, teda vzdanie sa existujúceho programu, čo sa však Kimovi nepáči. „Kim Čong-un sa môže rozhodnúť zmeniť svoj postoj.
Charakter politického systému mu dáva „výhodu“, že svoje rozhodnutia nemusí s nikým konzultovať a nikomu vysvetľovať,“ opisuje ďalej.