Deťom pomáhalo, že sa v tragickej situácii neocitli samé, ale nechcený pobyt v jaskyni im spríjemňovala vzájomná blízkosť. V spojení s ich mladým vekom to bol dôvod, prečo boli v pomernej psychickej pohode.
Tréner s duchovnom dráhou za sebou ich navyše učil meditácii. Podľa odborníkov je v takýchto situáciách dôležité zachovať pokoj, lebo panika sa šíri veľmi rýchlo. A škodí.
Silu zotrvať a vyčkať na záchranu dodala zvyšným chlapcom aj záchrana prvej skupiny, ktorá potvrdila, že šanca dostať sa von je skutočne reálna.
Okrem psychického zdravia bola v jaskyni dôležitá aj starostlivosť o to fyzické.
Ako sa zvažovali rôzne plány ich záchrany pracujúce aj s možnosťou, že uväznení v jaskyni zostanú aj niekoľko mesiacov (skloňoval sa až október), bolo pre chlapcov dôležité, aby im svaly v obmedzenom priestore s malou možnosťou pohybu nestrnuli.
Niektorí chlapci utrpeli malé poranenia, pre ktoré im dodávali lieky proti bolesti spolu s antibiotikami ako prevenciu.
Podľa fyziológov je pre dlhodobý pobyt v jaskyni nevyhnutné zabezpečiť niekoľko kľúčových vecí – kyslík, stabilnú a obývateľnú teplotu a vodu a jedlo. A všetky tie veci aj uväznenci mali.
V jaskyni bol dostatočný prístup kyslíka a adekvátna teplota, vodu pôvodne získavali odkvapkávaním z vápenca, neskôr im ju spolu s jedlom dodávali záchranári.
Z dlhodobého hľadiska by bola pre nich nevyhnutná strava s dostatkom tukov a cukru s limitovaným množstvom bielkovín, ktoré pri väčšom množstve dehydrujú.