Dehydratácia, podvýživa či nedostatok kyslíka. To bola najväčšia hrozba pre zdravie chlapcov.
V jaskyni však panuje úplne iné prostredie ako na zemi. Hrozilo im aj to, že sa nakazia od živočíchov, ktorí v nej majú svoj domov.
Podľa veterinárov bola však šanca, že sa v jaskyni vyskytovalo viacero živočíchov malá.
Napríklad netopiere sú rozšírené v miestach, kde je ľahký vstup aj výstup, nie ako v tejto viac menej zaplavenej jaskyni. Inak je známe, že môžu roznášať viaceré škodlivé vírusy spôsobujúce zápal mozgových blán či dýchacie ťažkosti a besnotu.
Väčšia pravdepodobnosť, že sa chlapci niečím nakazili, pramení z toho, že preplávali špinavou vodou s drobnými poraneniami na tele, z ktorej sa mohli i napiť, a tak chytiť infekciu. Otázne je aj to, ako dodržiavali hygienu.
Príznaky infekcie sú však často podobné stresu, a teda na ich potvrdenie treba čas.
Podľa thajského ministerstva zdravotníctva bolo už prvých osem zachránených chlapcov v dobrom fyzickom a psychickom stave. Na sledovanie však musia v nemocnici zostať najmenej týždeň.
Lekári za dobrým stavom videli ich silnú imunitu, ktorej vďačia pravidelnej športovej aktivite.
Horúčku nemali, zato ich však trápil zrak opäť vystavený dennému svetlu. Najmenej dve z detí mali pľúcne infekcie a s rodinami sa preto videli iba cez sklenenú stenu.
Okrem týchto ťažkostí, chlapci odrezaní od okolitého sveta stratili aj denný rytmus, poňatie o striedaní dňa a noci, na čo má najväčší vplyv práve svetlo.