StoryEditor

Čo sa stalo 11. septembra 2001?

11.09.2018, 15:00
Pôvodne si ľudia mysleli, že išlo o nehodu.

Plán útokov vypracoval šéf v tom čase najvplyvnejšej teroristickej organizácie Al-Kajdá Usáma bin Ládin so svojimi komplicmi v skrýši v odľahlej oblasti na hraniciach medzi Pakistanom a Afganistanom.

Zrealizovať sa ho podujalo celkovo 19 samovražedných atentátnikov vedených Egypťanom Muhammadom Attom.

Táto skupina uniesla dovedna štyri stroje, ktoré štartovali ráno v priebehu 12 minút z letísk v Bostone, Newarku a vo Washingtone.

Keď minútu po trištvrte na deväť narazilo prvé lietadlo do severnej veže newyorských dvojičiek, väčšina ľudí predpokladala, že išlo o tragickú nehodu.

​Po náraze druhého lietadla do južnej veže, ku ktorému došlo o 17 minút neskôr doslova v priamom prenose spravodajských televízií, však ľuďom začalo dochádzať, že to nebola žiadna náhoda, ale do detailov premyslený plán.

Americký Federálny úrad pre letectvo okamžite zatvoril všetky letiská v New Yorku, o 20 minút neskôr rozhodol o núdzovom pristátí všetkých strojov na vnútroštátnych linkách a následne o uzavretí všetkých letísk v USA.

Krviprelievaniu však ešte nebol koniec. Tretie unesené lietadlo narazilo do sídla Pentagónu a štvrté sa zrútilo v Pennsylvánii.

Najviac mŕtvych – takmer tri tisícky – si však vyžiadalo zrútenie oboch veží Svetového obchodného centra.

23. máj 2022 12:53